Únor v Pastoračním centru sv. TomášePastorační centrum sv. Tomáše zve všechny nemocné a ztrápené na Den nemocných v sobotu 10. února od 8.30 hod. do pastoračního centra. Součásti programu je udělení pomazání nemocných, případně modlitba za uzdravení a závěrečné posezení u kávy.

Známý programátor z Itálie na cestě ke svatořečení: Přednáška v Pastoračním centru sv. Tomáše

Na úterý 13. února od 19.00 hod. připravilo Pastorační centrum sv. Tomáše přednášku na téma „Boží influencer“ Carlo Acutis. Přednášející PhLic. Kateřina Lachmanová, Th.D., se zaměří na život a působení tohoto mladého italského programátora, který je příkladem pro mnoho mladých lidí po celém světě a je na cestě ke svatořečení.

Carlo Acutis, který se narodil v roce 1991 a tragicky zemřel v patnácti letech na akutní leukémii, je známý svými počítačovými dovednostmi a svým způsobem šíření křesťanské víry prostřednictvím moderních technologií. Jeho příběh je silným svědectvím o tom, jak lze využít moderní technologie pro šíření dobra a jak je možné překonávat životní nesnáze s vírou a nadějí.
Carlo byl veselý, přátelský a oblíbený kluk, rád chodil do přírody, hrál fotbal, miloval zvířata. Od útlého věku se naučil pracovat s počítačem, používal ho pro programování, tvorbu videí, publikaci informací, které sám uspořádal. Rád hrával Playstation.
V patnácti letech tenhle nadějný programátor náhle onemocněl akutní leukémií. Měla velmi rychlý průběh, do měsíce od stanovení diagnózy Carlo v roce 2006 umírá.
Takto by mohl příběh skončit a byl by pořádně smutný. Jenže to by to nebyl celý příběh Carla Acutise.
Carlo se narodil rodičům, kteří nebyli příliš nábožensky založení. Křesťanskou víru Carlovi předal jeho dědeček, kterého ale poznal jen krátce. Podařilo se mu však probudit Carlův zájem a touhu po návštěvách kostela, účasti na mších. Jako dítě tam čerpal radost, sílu a žil setkáním s Ježíšem, kterého považoval za svého přítele. Rodiče ho podpořili a on nakonec přivedl k radosti z pravidelné účasti na bohoslužbách i je. Svůj počítačový um dal do služeb šíření informací o Ježíšově působení a jeho práce měla ohlas – hlavně mezi mladými lidmi.
Ze stanovení kruté diagnózy se Carlo velmi rychle vzpamatoval, přijal ji a rozhodl se, že jestli má zemřít takto mladý, může to mít i nějaký vyšší smysl. Po celou dobu do své smrti povzbuzoval nejen své rodiče, ale i okolí, že všechny bolesti se dají unést, vydržet a snést, když jim člověk věnuje právě tolik pozornosti, kolik jim náleží – tedy ne mnoho. Že bolest a smrt nemá poslední slovo, že důležitější než ony je vděčnost za prožité chvíle, radost ze setkání, z úsměvů a všeho dobra a lásky, které jsou vysílány do světa. Na to se zaměřoval celý život a v posledních dnech svého života ještě silněji zaměřil svou pozornost.
Tento přístup k životu je ryze křesťanský, a když pramení ze srdce mladého kluka, našeho současníka, je velmi oslovující. Příběh Carla Acutise se brzy rozšířil za hranice jeho domova. A to tak široce, že v roce 2013 byla započata cesta k jeho svatořečení.
Carla, programátora, veselého kluka jak z našeho sousedství.
Svatost totiž není o tom protrpět se do nebe. Svatost je o tom mít neustále pozornost upřenou správným směrem – na lásku, dobro, krásu. Nevytlačovat bolest a utrpení z života a nezavírat před ním oči, ono bylo, je a bude v různých podobách. Je dobré nést statečně všechny bolesti a rány, které člověka cestou potkají. A věnovat jim právě tolik pozornosti, kolik si zaslouží – tedy ne mnoho. Nenechat se pohltit emocemi – strachem, lítostí, hněvem, odporem. Nenechat se zlomit. Mít oči upřené správným směrem, k tomu dobrému, co ve světě je.
Jde to i dnes, i ve světě, ve kterém žijeme právě my. I to nám všem vzkázal Carlo Acutis.

Více o něm si můžete přijít poslechnout 13. února od 19.00 do Pastoračního centra sv. Tomáše. Jeho život blíže představí Kateřina Lachmanová.

Všichni se rodí jako originály, ale někteří umírají jako fotokopie.
Carlo Acutis

„Carlo Acutis je důkazem toho, že svatost není o tom protrpět se do nebe. Svatost je o tom mít neustále pozornost upřenou správným směrem – na lásku, dobro, krásu,” říká Kateřina Lachmanová, která se na přednášce podrobněji zaměří na jeho život a působení.

Veronika TetuováPředchozí článekKnihovna: nové knihy i hry, pohádky i přednášky
Další článekPřijměte pozvání na 2. ročník cyklu cestopisných besed s názvem Naši našim