Knihovna: nové knihy i hry, pohádky i přednáškyMilí čtenáři a návštěvníci knihovny, únor bílý – člověk do knihovny pílí! A tak jsme pro vás kromě mnoha krásných nových knih přichystali také několik zajímavých programů a novinek:

VIRTUÁLNÍ REALITA – zdarma ve výpůjční době oddělení pro děti a mládež – kromě víkendu

Do oddělení pro děti a mládež jsme pořídili nejnovější bezdrátové zařízení, které vás přenese do virtuální reality. Přijďte si to vyzkoušet – u nás je provoz zdarma. Dětem do 13 let půjčujeme zařízení pouze s písemným souhlasem rodičů.

Chvíle pro pohádku: O PSU VZDUCHOPLAVCI – čtvrtek 1. 2. od 17.00

Z důvodů lednové třídenní uzavírky sportovní haly k nám pes vzduchoplavec nakonec doplachtí až prvního února, a tak se v tomto měsíci můžete na cyklus CHPP těšit dvakrát. Nejdříve to bude pár krátkých příběhů z knížky Ondřeje Sekory, podruhé 22. 2. příběh zcela jiný – oba vhodné již pro děti od 4 let. Vstup volný.

TO JE BAŠTA: KUBAŠTA! – soutěž o 3 000 Kč

Prostorové knihy Vojtěcha Kubašty zná v této zemi snad každý, a ve světě je považován za průkopníka tohoto žánru. Literárně-výtvarná soutěž pro děti i dospělé připomíná 110. výročí narození tohoto malíře, grafika a ilustrátora. Přihlaste se a vyhrajte až tři tisíce korun!
Předsedkyní poroty je známá výtvarnice a autorka komiksů Lucie Lomová. Podmínky soutěže a přihlášky najdete na www.knihovnadobris.cz. Uzávěrka soutěže je 30. dubna.

PRÁZDNINY V KNIHOVNĚ – pátek 2. 2. 8.00–18.00: otevřeno!

Ve dni pololetních prázdnin rozšiřujeme otvírací dobu oddělení pro děti na celý den, tedy od 8 do 18 hodin.

VU3V – VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU – od pondělí 5. 2.

Nový semestr virtuálního studia přináší zajímavé téma: HABSBURKOVÉ BEZ TRŮNU. Cyklus šesti přednášek vám budeme pouštět z videozáznamu; po závěrečném testu získáte certifikát o ukončení semestru a po úspěšném absolvování 6 semestrů osvědčení o absolutoriu VU3V při slavnostní promoci. Tento program pořádáme ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Cena za tento semestr je 400 Kč. Přednášky jsou určeny výhradně pro důchodce, konají se dvakrát měsíčně v pondělí od 10.00 / 13.00. Hlaste se předem! Přihlásit se je možné pouze do 25. února.

KNIHOMRNĚ – pondělí 5. 2. od 10.00

Pokud je vašemu bejby něco mezi šesti měsíci a třemi lety, šup s ním k nám do knihovny! V rámci celorepublikového projektu Bookstart pracujeme již s devíti skupinami takto malých dětí: jednou měsíčně pro ně chystáme speciální čtyřicetiminutový program s básničkami, písničkami, pohybovými prvky a krátkou pohádkou. Vstup je volný a na prvním setkání obdržíte uvítací balíček s vhodnou knížkou a průkazku na rok zdarma.

VÝTVARNÁ DÍLNA S JÍŤOU: ZASNĚŽENÁ VĚTVIČKA – pondělí 5. 2. od 12 do 17 hodin

Další jednoduchá výtvarná technika, která vás bude bavit… Vstup volný, materiál zdarma.

MALÁ DOBŘÍŠSKÁ UNIVERZITA zahajuje 6. 2.

Cyklus přednášek zajímavých osobností není skutečný studijní program, je tedy otevřen komukoli, bez nutnosti přihlášek či rezervací. Vyberte si přednášky, které vás zajímají, nebo si rovnou pořiďte zvýhodněné předplatné. V tomto semestru se dozvíte mnoho zajímavých informací o snovém životě, zavítá k nám spisovatel a historik Marek Toman, Pavel Křížek ze Záchranné stanice Hrachov bude přednášet o motýlech, Hana Hindráková o Africe a „jazykovědma“ Markéta Gregorová o proměnách češtiny. Přednášky se konají jednou měsíčně v úterý či ve čtvrtek od 17 nebo 18 hodin. Předplatné za 200 Kč můžete koupit v knihovně – a to i v dárkovém balení pro vaše blízké!

MDU: SNOVÝ ŽIVOT – úterý 6. 2. od 18.00

Zajímají vás sny, ta nekonečná inspirace pro život i umění??? Doc. PhDr. Jiří Růžička, Ph.D., vám o nich poví tolik, že se vám o tom ani nezdálo! Vstupné 60 Kč; káva/čaj v ceně.

ÚTERNÍ DESKOHRANÍ – 6., 13., 20. a 27. 2. od 17.00

Zajímají vás stolní RPG nebo jiné deskové hry? Zveme vás do úterního kroužku pod vedením Štěpána Součka ze spolku Provas Dobříš. Kroužek je zdarma, délka je přibližně 150–180 minut. Přihlášky a další informace na ste.soucek@gmail.com.

Chvíle pro pohádku: MARY POPPINS – čtvrtek 22. 2. od 17.00

Příběh z nestárnoucí knihy P. L. Traversové. Co se děje v domě, do kterého vítr přivál velmi zvláštní chůvu??? Vhodné pro děti od 4 do 12 let. Vstup volný.

JITKA PROŠKOVÁ & JANA SMÍŠKOVÁ: OBRAZY – po celý měsíc

Krásné a zajímavé akvarely, pastely i uhly, vzniklé v rámci kurzu arteterapie, vás jistě zaujmou a možná i překvapí.

VÝTVARNÁ DÍLNA S JÍŤOU: ROZKVETLÁ VĚTVIČKA – pondělí 4. 3. od 12 do 17 hodin

Jíťa už se prostě nemůže dočkat jara, a tak není divu, že jí větvičky pod rukama rozkvétají. Přijďte, naučí vás, jak na to. Vstup volný, materiál zdarma.

JARNÍ PRÁZDNINY V KNIHOVNĚ: OTEVŘENO

Od pondělka 4. 3. do pátku 8. 3., s výjimkou čtvrtka, rozšiřujeme výpůjční dobu oddělení pro děti a mládež denně od 8 do 18 hodin.

KNIHOMRNĚ – pondělí 11. 3. od 10.00

I v březnu se děti chtějí bavit!

SKANDÁL KOLEM JOSEFA – úterý 5. 3. od 18.00

Nové divadelní představení Stanislavy Hoškové: jak to tenkrát bylo s Josefem a Putifarkou? Jinak se na věc dívá manželka správce Putifara a jinak její otrokyně… Starozákonní příběh, který zřejmě bude živý navěky… Vstupné 60 Kč

NOVINKA: Rozšířená výpůjční doba knihovny

Oddělení pro dospělé              Oddělení pro děti
pondělí                  12–18 (SP)                                12–18
Samoobslužný provoz
úterý                      8–18                                         8–18
středa                   12–18                                       12–18
čtvrtek                ZAVŘENO                                   ZAVŘENO
pátek                     8–18                                         12–18
sobota                   9–12                                          9–12
neděle                  14–17                                        14–17

O jarních a podzimních prázdninách 4.–8. 3. a 30. 10. bude oddělení pro děti otevřeno celý den (8–18 hod.) – kromě čtvrtka.
O letních prázdninách bude v obou odděleních otevřeno takto: úterý + středa 8–18 hod., sobota 9–12 hod.

Milí čtenáři, mějte krásný únor a těšte se k nám! My se stále těšíme na vás!

Romana NovákováPředchozí článekZima v Aerobik studiu Orel Dobříš
Další článekÚnor v Pastoračním centru sv. Tomáše