Tradiční hodnotyV poslední době se rozpoutala celkem vášnivá a médii velmi živená diskuse na téma – změna nebo úprava státní hymny naší republiky. Zásadním důvodem byla domněnka Českého olympijského výboru, že při vyhlašování českých sportovců není hymna dostatečně dlouhá a dostatečně důstojná.

Podle mého soukromého názoru je to jeden z největších nesmyslů, který mohl někoho napadnout. Naše státní hymna je součástí našich státních tradic a ten, kdo ji chce měnit, je buď hlupák, nebo mu jsou naše státní symboly zcela ukradené. Podle mě je hymna dostatečně dlouhá a dostatečně důstojná, má svou historii a tradici, a tradice je třeba ctít a ne bourat.

Rozhodně nejsem odborníkem na hudbu a hudební skladby, když jsem ale slyšel novou verzi, musel jsem společně s řadou přátel, se kterými jsem se o tom bavil, konstatovat, že nové aranžmá je velmi nepovedené. Možná je to umělecké dílo, ale státní hymnou snad nikdy nebude.

Bylo by mnohem užitečnější, kdyby naši volení představitelé řešili věci podstatné a rozumné a nemuseli se zabývat hloupostmi typu změna hymny. To by mohlo klidně někoho napadnout, že naše vlajka je moc červená nebo moc modrá a bylo by vhodné barvy trochu doladit. Nebo lev by mohl mít místo dvou ocasů klidně tři. To ještě nikdo nemá.
Snad zvítězí zdravý rozum a tento hloupý nápad zmizí v propadlišti dějin.

S úctou Ing. Tomáš Hadžega

Reklama

Předchozí článekCo bude se skateparkem?
Další článekJe územní plán Dobříše v rozporu se zákonem?