Svoz odpadů na Dobříši zdraží na 950 Kč za osobuVelkou diskuzi vyvolalo na prosincovém zasedání zastupitelstva schvalování vyhlášky o místním poplatku za svoz odpadů. Jedinou změnou v ní je další zvýšení poplatku, tentokrát o 200 Kč na osobu. Prosadila ho koalice ODS, STAN a KDU-ČSL.

Ke stejnému datu zdražuje vedení města občanům i vodné a stočné, postupně se lidem zvedají ceny energií a inflace jim mohutně ukrajuje z úspor. Považovali jsme proto za správné alespoň trochu zmírnit dopady na domácnosti v této krizové době a poplatek pro rok 2023 nezvyšovat. Nespravedlivý poplatek na osobu nejvíce zatěžuje rodiny s dětmi. Třeba Kladno nebo Česká Lípa se postavily k nepříznivé situaci rodin tak, že v roce 2023 nebudou vybírat tento poplatek vůbec. Zachování stávajícího poplatku by znamenalo asi 1 milion z rozpočtu města navíc. Navrhli jsme také, kde ho vzít.

1. Zrušit MESOH, a tím ušetřit několik set tisíc ročně jen na poplatcích.
2. Zrušit nesmyslné „slevy“, na které dosáhne jen část obyvatel, kteří se mohou a chtějí do MESOHu zapojit. To jsou převážně majitelé domů, kteří navíc mohou využívat komfort svážení pytlů s tříděným odpadem od domu, a ještě za to získávají „slevy“, které ovšem musí zaplatit ostatní.
3. Změnit nespravedlivý a pro Dobříš, kde žije mnoho lidí nehlášených k pobytu, i krajně nevýhodný poplatek za osobu. Nepřihlášení dnes neplatí nic!

Příklad: V RD je přihlášena 1 osoba, která si pořídila 240litrovou popelnici. V domě žijí další 3 nehlášené osoby. Nic je nenutí třídit, do tak velké nádoby se vejdou i plasty, papír, sklo, všechno. Zaplatí společně 950 Kč za rok, to je v přepočtu na sto litrů odpadu 4 koruny. V jiném RD žije 6 přihlášených osob. Stačí jim nádoba 120 litrů, protože poctivě třídí. Zaplatí 5 700 Kč za rok. Za 100 litrů odpadu 30 korun na osobu. To je 7,5krát více! Toto je motivace na Dobříši, toto je MESOH! Poctivě se přihlas k pobytu, poctivě vytřiďuj odpad – zaplatíš několikanásobně víc!
Je vůbec naděje na změnu, nebo bude v Dobříši dále platit nespravedlivý systém? Například i STAN má ve svém programu jasný závazek: „Máme zájem revidovat odpadové hospodářství systému MESOH (vnímáme ho jako nespravedlivý…).“ Ano, i jedna z koaličních stran vnímá současný systém jako nespravedlivý, tak uvidíme, zda dodrží své předvolební sliby a podaří se společně prosadit spravedlivé platby na principu „kolik vyhodíš, za tolik zaplatíš“.

Jan Procházka, zastupitelPředchozí článekParkovací karty na rok 2023
Další článekPoplatek za odpady v roce 2023 z pohledu správce místního poplatku