Střípky z prvního výběru biotejnerůVážení občané, na přelomu března a dubna došlo k prvnímu výběru pilotních biotejnerů typu domek umístěných v ulici Přemyslova a na Dukelském nám. Rádi bychom poděkovali všem občanům za jejich obrovský zájem o třídění kuchyňských zbytků. Za poměrně krátkou dobu (cca půl roku) se podařilo oba biotejnery zcela naplnit, což je pro udržení procesu kompostování příliš rychlé. Z těchto důvodů jsme se rozhodli v nejbližších týdnech kapacitu biotejnerů v této lokalitě posílit.

Při pohledu do otevřeného biotejneru je vidět v horní části krásné barevné složení a ve spodní části již téměř zkompostované zbytky. Hotový kompost lze dále využít jako hnojivo.

První výběr biotejnerů přinesl také pár poznatků, na čem je potřeba zapracovat:

× Zbytky z kuchyně je potřeba vždy vysypat z igelitového sáčku a sáček vytřídit do plastů.
× Do biotejneru nepatří ani kompostovatelné sáčky. Jejich proces rozkladu je pomalý a znečišťují tak výsledný kompost.
× Zavařeniny – obsah zavařovacích sklenic můžete do biotejneru vysypat/vylít, ale sklenice do biotejneru nepatří a měla by být vytříděna do kontejneru na sklo.
× Do biotejneru také nepatří skořápky od vajec v celku a skořápky od ořechů, které nejsou rozdrcené na menší kousky.

Ve výsledku však s radostí můžeme konstatovat, že třídění kuchyňských zbytků na sídlištích se na Dobříši osvědčilo, a plánujeme kapacitu biotejnerů rozšiřovat. Budeme rádi, když se i další občané zapojí a pomohou tak snižovat produkci směsného komunálního odpadu, který se bude postupně zdražovat dle nového zákona o odpadech.
Držme se hesla NEJLEPŠÍ ODPAD JE TEN, KTERÝ NEVZNIKNE.

Místostarostka Dagmar Mášová
ve spolupráci s kolektivem MOJE ODPADKY

Reklama

Předchozí článekMěsto komunikuje 6× více
Další článekNoc kostelů 28. 5. 2021, kostel ČCE Dobříš, 18.30