Starostovy podzimní výzvyVenkovní teploty postupně klesají, ale společenské klima houstne. Oprava Pražské ulice sice postupuje kupředu, ale ne tak, jak bychom si všichni přáli. Objízdné trasy ke třetí etapě se pravidelně ucpávají, o nebezpečné situace není nouze. Stejně jako vás ani mě už nebaví hopkat po nedodělaných chodnících. I v třetí etapě podloží pod silnicí neprošlo zkouškami, a tak se musí těžit více do hloubky. Na druhou stranu tak vznikne ulice, která vydrží desítky let. Každý den si můžete všimnout nových částí zadlážděných chodníků. Jedna strana ulice už má osazené nové lampy. Z náměstí také zmizí na lampách zavěšené kabely, které jsou nově již uloženy pod chodníky. Přes všechny překážky se stavba posouvá kupředu a světlo na konci tunelu je skutečně vidět. Prosím, zkusme to ještě pár týdnů vydržet.
Další stavby, tedy ubytovna Větrník a nová Březová ulice, běží téměř podle plánu, i když i tam se vyskytují problémy. Ty naštěstí zatím lze průběžně řešit.

Podzimní čas je také dobou pro doplnění zeleně. Na nové chodníky a výsadbu čeká parčík po bývalém kinu. Za židovským hřbitovem budou nasázeny nové stromy. A pak je tu nová akce: 1 000 tulipánů pro Dobříš. Ve vedení radnice jsme se shodli, že když už budeme mít pěkně opravenou Pražskou, bylo by dobré po vzoru jiných měst také na cestu od zámku doplnit podél silnice květiny, které by nás na jaře přivítaly. Děkuji tímto okrašlovacímu spolku, který se této inciativy chopil. Další tulipány vysadí na okraji Jedlového hájku žáci dobříšských škol.
Na konci září a také v říjnu bude v zámku a okolí probíhat natáčení scén pro historický seriál BBC. Pokud tedy uvidíte v noci rozsvícený zámek a uslyšíte rachocení kočárů, jde o filmaře. Pro občany to přinese jistá omezení, početný filmový štáb si na několik dnů pronajme sportovní halu i parkoviště kolem zámku.

Na začátku září se malá delegace z Dobříše vypravila do polského Wągrowiece, který má zájem se stát naším dalším partnerským městem. Debaty o historii, samosprávě či čerpání dotací byly velmi zajímavé. Pro ilustraci třeba odpady: v Polsku platí zákaz skládkovaní již 3 roky. Všechna města tedy usilují o co nejlepší třídění, protože likvidace směsného odpadu je velmi drahá. Ve Wągrowieci po zavedení zákazu skládkování vzrostla cena 14denního svozu na 2 100 Kč za osobu a rok. Podobně je tomu v celém Polsku. Likvidace odpadu je zkrátka výzvou všude.

Přes léto se v Dobříši a okolí konala řada sportovních akcí. V říjnu běží výzva mezi městy ČR 10.000 kroků, která má za cíl přimět co nejvíce lidí chodit denně alespoň kousek pěšky. Pravidla zvýhodňují starší obyvatele a osoby s vyšším BMI. V souboji měst se Dobříš na jaře umístila celorepublikově na pěkném 3. místě, jen o jediný bod před Mníškem. Povede se nám putovní pohár udržet i v říjnu?
Ve dnech 8–9. října se konají parlamentní volby. I tohle může být pro někoho výzva. Prosím, najděte si chvilku času, vezměte doklad totožnosti a navštivte svou volební místnost v Dobříši. Přijďte rozhodnout o budoucnosti naší země. Děkuji vám.

Pavel Svoboda,
starosta

Reklama

Předchozí článekStručně ze Zastupitelstva města Dobříše konaného dne 9. 9. 2021
Další článekJak fungují složky IZS v Dobříši? Jaké nejvážnější zásahy mají posádky hasičů, záchranářů a policistů v letošním roce za sebou? Nejen na to odpovídali jejich vedoucí a velitelé