Starosta Leopold Železný

Průvod ke Dni matek na Pražské ulici v roce 1936


Leopold Železný se narodil 15. 4. 1823 na zámku Hoješín u Čáslavi do rodiny správce tamního panského statku patřícího knížecímu rodu Aueršperků. Později jeho otec přešel do služby ke knížeti Colloredo-Mannsfeldovi, kde se stal důchodním na panství Opočno, což znamenalo vedení a správu příjmů a výdajů panství.

I Leopold Železný po ukončení studií pracoval jako úředník na Colloredo-Mannsfelských panstvích. Od roku 1848 zastával post listovního na panství v Dobříši, později aktuára na panství Opočno. V roce 1859 je již uváděn jako ředitel, resp. správce knížecí kanceláře panství Dobříš. Co se osobního života týče, v roce 1848 se oženil s Terezií Šmídovou, dcerou dobříšského starosty. Po její smrti se v roce 1855 oženil podruhé, s její sestrou Annou Barborou. Ve svých 36 letech však opět ovdověl a již se znovu neoženil. Musel se tak o své čtyři dcery starat nadále sám.

Leopold Železný se po svém příchodu na Dobříš aktivně zapojil do společenského života města. Za své zásluhy byl dne 15. 8. 1867 jmenován čestným měšťanem Dobříše a od roku 1879 až do konce svého života byl po dobu 25 let nepřetržitě volen starostou, resp. purkmistrem města. Ve prospěch města využíval bohaté zkušenosti nejvyššího úředníka a správce knížecího panství v Dobříši, stejně tak svoje vazby na Colloredo-Mannsfeldy. Za jeho působení byl v roce 1880 vybudován vodovod pro město napojením na knížecí takzvaný Josefovský vodovod, který byl pro město bez nadsázky životně důležitý kvůli zamezení opakování epidemie tyfu, jež město tvrdě postihla v předchozích letech. Byla postavena a v roce 1899 s velkou slávou otevřena nová budova měšťanské školy (pamětní deska s jeho jménem je umístěna na budově), město také získalo povolení ke zřízení průmyslové školy, byla postavena železniční trať spojující Dobříš s Prahou a vznikla Hospodářská záložna. Leopold Železný se podílel na vzniku hasičského sboru a v roce 1885 se stal jeho prvním předsedou, stejně tak stál u zrodu pěveckého spolku Přátelé hudby. Jako zástupce Dobříše se účastnil slavnostního otevření Národního divadla, na jehož výstavbu město věnovalo 300 zlatých, a byl rovněž jedním z osmi zástupců soudního okresu dobříšského v nově vzniklém Červeném kříži, kde patřil k nejaktivnějším. Za svoji celoživotní práci a zásluhy byl dne 2. 12. 1889 vyznamenán císařem Františkem Josefem I. zlatým Záslužným křížem (něm. Verdienstkreuz).

Leopold Železný zemřel náhle 17. 5. 1904 v 81 letech. Městské zastupitelstvo uspořádalo slavný pohřeb v uznání jeho zásluh, které si vydobyl za 25 let svého bezplatného úřadování. Posledním oceněním jeho přínosu k rozvoji města Dobříše bylo vyhlášení jeho hrobu hrobem čestným v roce 2017.

Jan Michl a Soňa Hrdličková-Krásová



Předchozí článekNOVÝ SMĚR – BŘEZEN
Další článekSpolečenská kronika