Slušný člověk na Strži

Foto: archiv Památníku Karla Čapka


V neděli 12. září ožije zahrada Památníku Karla Čapka scénickým čtením Slušný člověk, speciálně pro tuto příležitost připraveným pražským Švandovým divadlem. Spojte návštěvu představení s odpoledním výletem a posezením u kávy!

Karel Čapek žil v romantickém prostředí pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše na sklonku svého života, v letech 1935–1938. V rámci festivalu Středočeské kulturní léto se krásná zahrada se vzrostlými stromy v nedělním podvečeru 12. září promění v působivou scénu pro scénické čtení nazvané Slušný člověk. Speciálně pro Památník Karla Čapka jej připravila Martina Krátká, autorka úspěšné stejnojmenné inscenace Švandova divadla v Praze. Díky ní na scéně ožívají motivy z Čapkovy novely Obyčejný život.

Na co se můžete těšit? Na nic víc než zdánlivě „obyčejný“ život jednoho „slušného“ člověka. Nejprve to byl hodný, ale neduživý chlapec, vždy vzorně prospívající ve škole, později laskavý a pozorný manžel. Obyčejný člověk pracující na železnici, později postoupivší v kariéře na úřednické místo na ministerstvu dopravy.

Anebo je to jinak? Opravdu byl jeho život tak obyčejný? Již dlouhé roky osaměle žijící vdovec bilancuje svůj život, spořádaně, tak jak se na slušného člověka patří. Letmé vzpomínky sdílené na chvíli s náhodnými spolucestujícími ve vlakovém kupé. Anebo to všechno kolem není žádná náhoda? Nečekaně se totiž v mysli vynoří i to, co dávno měl zakrýt čas, co mělo zůstat kdesi v hlubinách duše, ty části osobnosti, k nimž se člověk nechce znát. S kým se to vlastně ocitá na své poslední cestě? Odpovědi nabídne v neděli 12. září od 17 hodin představení pořádané pod širým nebem. Symbolické vstupné 60 Kč.

A ještě jedna pozvánka. Pokud situace dovolí, otevřeme v sobotu 25. září odpoledne v prostorách historické garáže novou expozici Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže. Expozice představí zajímavou historii místa, kde dříve pracovaly hutě, tlouklo kovové srdce hamrů, sléváren a strojíren. Připravujeme také atraktivní doprovodný program.


Kde včas najdete podrobnosti?
www.capek-strz.cz
www.facebook.com/PamatnikKarlaCapka
www.instagram.com/pamatnikkarlacapka

Zdeněk Vacek

Reklama

Předchozí článekDobříšští muzikanti na rozhledně Štěpánka
Další článekZE ZÁMKU A PODZÁMČÍ…