Roboti na Čapkově StržiCesta do hlubin robotovy duše, nová výstava Památníku Karla Čapka, připomíná 100 let slova robot ve hře R.U.R. Začínal v ní herec Spencer Tracy, v televizi běžela už před 82 lety!

V roce 1920, podobně jako dnes, svírala svět pandemie. Za časů španělské chřipky, předchůdkyně koronaviru, napsal třicetiletý Karel Čapek sci-fi drama R.U.R., neboli Rossum´s Universal Robots. Jeho umělé bytosti hubící lidstvo vzbudily pozornost i daleko za hranicemi. České slovo robot vymyšlené Karlovým bratrem Josefem Čapkem zdomácnělo v řadě jazyků. Divadelní hra R.U.R. slavila úspěchy i na Broadwayi, kde v ní začínal student herectví Spencer Tracy. V Anglii zase odstartovala kariéru oscarového herce Sira Michaela Caina, stala se první divadelní hrou v rozhlasovém vysílání BBC a britská televize ji odvysílala už v únoru 1938, jako první sci-fi na světě! A víte, co o R.U.R. soudil otec zákonů robotiky Isaac Asimov, který přišel na svět ve stejném roce jako ono české drama?

To a mnohé další zajímavosti se dozvíte na výstavě „Cesta do hlubin robotovy duše“, která je v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše k vidění až do 28. února 2021. Dospělé návštěvníky jistě zaujmou různá knižní vydání a plakátky, včetně exotických edic. Virtuální figurka robota z 20. let přes dotykovou obrazovku vyzkouší děti, co vědí o robotice.

Na památku si můžete koupit třeba hodnotnou stříbrnou medaili ke 100 letům R.U.R. (v hotovosti za 1590 Kč), samotná divadelní hra je na Čapkově Strži k mání v kapesním vydání nebo ke stažení do mobilu.

Více na www.capek-karel-pamatnik.cz
nebo www.facebook.com/PamatnikKarlaCapkaPředchozí článekZe zámku a podzámčí…
Další článekKaple sv. Jáchyma bude opět zářit v plné kráse