Prosinec v Trnce byl ve znamení akcí, změn i karanténZnáte to, když se na něco těšíte, plánujete, chystáte… a ono to nedopadne?

V souvislosti s onemocněním covid-19 a s různými opatřeními to asi zažíváme všichni. Prosinec v ZŠ Trnka byl opravdovou výzvou naší flexibilitě. Plánovali jsme mnoho předvánočních akcí, z nichž některé jsme museli zrušit úplně, jiné jsme přizpůsobili podmínkám a jen část se podařilo realizovat podle plánu. Ráda bych zmínila alespoň některé akce, které jsme mohli uskutečnit.

Krabice od bot – již tradičně je Trnka sběrným místem pro krabice s dárky pro děti, které své Vánoce tráví v dětských domovech, azylových domech či podobných typech zařízení. A vlastně nejen pro děti – do azylových domů putují také balíčky pro maminky, tatínky či celé rodiny. V letošním roce se u nás sešlo celkem 230 zabalených dárků. Děkujeme všem, kteří se zapojili, a především paní Vojkůvkové z Diakonie, která vše rozvezla potřebným.

Kameny zmizelých – naši osmáci se již v loňském roce zapojili do tohoto projektu, který připomíná osudy židovských obyvatel v Dobříši.

10. prosince se uskutečnilo slavnostní položení takzvaných stolpersteinů (kamenů zmizelých) před domem na dobříšském náměstí, kde žila rodina Franklových.

Vánoční divadlo 1. stupně – tento týdenní projekt napříč třídami 1. stupně jsme upravili tak, aby nedocházelo mezi dětmi k blízkému kontaktu, takže jednotlivé třídy si rozdělily úkoly na společném díle. Kromě herců svou důležitou úlohu sehráli také kostyméři a kostymérky, tvůrci kulis či hudebníci. Představení se tentokrát konalo jen pro spolužáky ze školy a rodiče ho mohli zhlédnout ze záznamu.

Vánoční putování 2. stupně – druhostupňoví žáci měli místo plánovaného výletu do divadla v Praze připravenou projekci záznamu divadelního představení přímo ve škole, a to se vším všudy – se svátečním oblečením i vstupenkami. Kulturní zážitek byl jedinečný! Kromě toho se vypravili také do domu s pečovatelskou službou, kde se venku setkali s jeho obyvateli a zazpívali jim vánoční koledy. Předvánoční aktivity prvního a druhého stupně se protnuly při Vánočních dílnách, které se konaly v rámci jednotlivých tříd.

Přes všechna omezení, karantény, distanční výuku a mnohdy těžká rozhodování jsme si prosinec v Trnce užili a už se moc těšíme na to, co nám přinese nový rok!

Mgr. Markéta Svobodová

Reklama

Předchozí článekZprávy z Lidické
Další článekZprávy z 2. ZŠ Dobříš