Proběhla akce Ukliďme si DobříšMěsto Dobříš pořádalo během měsíců března a dubna tohoto roku akci Ukliďme si Dobříš, která se snažila v této nepříznivé době alespoň trochu nahradit tradiční osvětovou akci Den Země.

Den Země je každoroční celosvětový environmentální svátek slavený 22. dubna a zaměřený na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Má nám připomenout, že je na každém z nás, aby pomohl ochránit naši Zemi proti nám samým. Každý hlas a každá ruka se počítají. Že nám není lhostejné, v jakém prostředí žijeme, je z výsledku akce zcela zřejmé. Odbor výstavby a životního prostředí rozdal přes 100 velkých černých pytlů, rukavice a nechal odvézt 1,31 tun sesbíraného komunálního odpadu a 64 kilogramů pneumatik. Uklízelo se po celém městě i jeho okolí. Nelze určit, zda je některá část města oblíbenější a preferovanější k úklidu. Prostě se uklízelo úplně všude.

Akci se snažila zpříjemnit i soutěž o největší kuriozitu nalezenou při úklidu. Kampaň ke Dni Země s úklidem celého města se na Dobříši koná již 13 let. Za tu dobu se většina kuriózních nálezů z dřívějších dob již objevila. V současně době se znečištění přírody (takzvaný littering) skládá zejména z nápojových obalů, plastových sáčků, částí svačin a dalších nezbytností, které si člověk bere s sebou do přírody a už nemá chuť vzít si je i zpět. Při úklidu se tedy člověk moc nepobaví. I tak jsme však vyhlásili první cenu v soutěži – motohelmu. Snad by si měl někdo všimnout, že mu cestou zpátky chybí, ne?

Akce Ukliďme si Dobříš skončila 22. dubna, na svátek Dne Země. Neznamená to však, že si úklidovou položku všichni odškrtneme jako vyřízeno. Je na každém z nás, zda nechá v lese něco, co tam nepatří a měl si to odnést domů, zda se sehne pro papírek, který tam nedopatřením upadl někomu jinému, a odnese ho do nejbližšího odpadkového koše, nebo pohozenou pet lahev pouze obejde a nechá ležet. Příroda vypadá tak jako lidi, kteří v ní a blízko ní žijí. Záleží jen na nás, co svým chováním dopustíme a umožníme.

Ing. Alena Harmanová,
vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

Reklama

Předchozí článekI krůček potěší
Další článekJsme Dobří(š) v pohybu