Jsme Dobří(š) v pohybuDobříš je i díky své poloze oblíbeným místem sportovců. Velká část místních obyvatel aktivně běhá, jezdí na kole nebo se věnuje kolektivním sportům. Celorepublikové sportovní výzvy se proto snaží podpořit i vedení našeho města, které tak chce motivovat k pohybu své obyvatele. Zároveň se připravují i samostatné akce pořádané přímo městem Dobříš.

Duben ve znamení chůze a běhu

Chodce, běžce i „hůlkaře“ vyzvalo město k pohybu prostřednictvím akce s názvem 10.000 kroků pro zdraví, kterou pořádala organizace Partnerství pro městskou mobilitu. Výzva probíhala od 1. do 30. dubna 2021 a měla za cíl motivovat lidi k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou.
„Ani dubnové rozmarné počasí s dobříšskými účastníky této výzvy nezamávalo a kilometry nám pěkně přibývaly. Výzva byla ovšem postavena tak, že měla podpořit a rozchodit lidi, kteří se sportu i pohybovým aktivitám nijak zvlášť nevěnují. Ti také získávali více bodů a dostávali se tak i před naše přední dobříšské sportovce,“ upřesnila Šárka Krůtová, koordinátorka projektu Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21.

Jak si Dobříš ve výzvě 10.000 kroků vedla během dubna?

Do výzvy 10.000 kroků pro zdraví je přihlášeno celkem 30 měst z celé republiky. V době uzávěrky Dobříšských listů za sebou účastníci měli polovinu výzvy.
Dobříš se pohybovala okolo krásného 10. místa. V jednotlivcích měla Dobříš 181 přihlášených, z nichž 155 bylo aktivních, a ti jen za první 2 týdny nachodili 18 600 km, tedy průměrně přes 100 km na osobu. Týmů bylo za Dobříš přihlášeno celkem 27, z nich 25 aktivních. Jak nakonec celá výzva dopadla, se dozvíte začátkem května z facebookového profilu města, v dalších regionálních médiích a samozřejmě v červnových Dobříšských listech.

V květnu Dobříšáci vyrazí do práce na kole

Na výzvu 10.000 kroků navážeme v Dobříši tím, že se zapojíme do květnové soutěže Do práce na kole jako jedno z 50 cykloměst.
Do práce na kole je celostátní výzva, která se koná od 1. do 31. května a která motivuje k cestování na kole, koloběžce, ale i pěšky či poklusem. Pro letošní rok organizátoři z Auto*Matu uzpůsobili pravidla, takže je možné započítávat nejen cesty do práce, ale i cesty do přírody, na nákup nebo se psem. Zapojit se může každý!
„Soutěží se o najeté kilometry i četnost jízd v kategoriích jednotlivců i týmů podle jednotlivých měst i celostátně. Vedle soutěže jde ale o dobrou věc a setkávání na kole. I u nás můžeme šlapat nejen na výlety, ale také na nákup, za kamarády nebo do práce. Pojďte s námi šlápnout do pedálu, ať jsme Dobří(š) v pohybu! Kolu zdar,“ vyzývá koordinátorka Šárka Krůtová.

V ceně startovného, je také tričko z biobavlny s ekologickým potiskem, které slouží i jako vstupenka na tzv. „akce na triko“ (např. možnost zapůjčení městských kol za symbolickou 1 Kč na celý měsíc). Více informací naleznete na webu: Dobříš – Do práce na kole (www.dopracenakole.cz).

Tentokrát přijalo vedení města Dobříše výzvu k neoficiálnímu souboji s Příbramí. „Už loni jsme měli jeden tým z radnice. Tentokrát jsme přijali výzvu z Příbrami a zkusíme zaměstnance obou úřadů společně ještě víc vyhecovat. Hlavním cílem je ale více otevřít veřejnou debatu o cyklistice ve městě a okolí. Plánujeme například kulatý stůl s občany na téma zlepšení možnosti dojíždění žáků do škol na kolech či o úpravách značení nebo společný cyklovýlet. Ten se uskuteční v pondělí 24. 5. od 18.00 přes videokonferenci Teams,“ upřesnil starosta Pavel Svoboda.

Připojte se k nám na kole i on-line

Úterý 11. 5. od 18.00 – Cyklo vyjížďka
Pojďme se kousek společně projet. Sraz máme v 18.00 u kafilerie v Brodcích a plánovaná je trasa v délce 12 km.

Středa 19. 5. od 18.00 – On-line seminář
Seminář na téma „Možnosti podpory městské a aktivní mobility pro období 2021–2030“ povede Ing. Jaroslav Martinek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z. s.

Pondělí 24. 5. od 18.00 – kulatý stůl na téma „Cyklodopravní opatření ve městě Dobříš“
Cyklogenerel Dobříše a jaká je vaše představa o cyklodopravních opatřeních ve městě? Máte nápad, co zlepšit? Řekněte nám ho. Diskutujte s námi z pohodlí vašeho domova. On-line setkání bude přes Teams (odkaz bude uveřejněn na webu a facebooku města).

Zpracovala DH

Reklama

Předchozí článekProběhla akce Ukliďme si Dobříš
Další článekTvoříme Dobříš v roce 2021