Pomoc přijmout i darovat

Zdroj foto: Freepik.com


Pečujeme o blízkého člověka, jehož život ovlivnila demence, a dáváme mu svůj čas i své síly. Často nás překvapí chvíle, kdy si říkáme, že takhle to zkrátka nepůjde dál. Podobni Sisyfovi vlečeme své břemeno, klesáme pod jeho tíhou a doléhá na nás pocit marnosti. Potřebujeme pomoc.

Dokázat si o ni říct a dokázat ji přijmout je leckdy obtížné a někdo se k tomu neodhodlá. Ti, kdo ano, však často objeví, že přijatá pomoc má zajímavou vlastnost: její užitek se někdy násobí. Sdílíme-li své těžkosti, obvykle nám to umožní pohlédnout na ně z odstupu a vydržet ještě chvíli. Zároveň ale zjišťujeme, že i my sami máme druhým co nabídnout, protože úsilí, které jsme vynaložili, nás proměnilo a dodalo nám zkušenosti, které jiní třeba nemají. Tak si můžeme pomáhat vzájemně a díky tomu poznat nejen nové cesty a nové přístupy, ale někdy i nové přátele. Protože jak na cestě, tak i v životě domácího pečujícího platí, že ve dvou se to lépe táhne.

Stejně jako v předešlých měsících zveme všechny zájemce na setkání pečujících, které v Dobříši pořádá organizace Dementia I.O.V., z.ú., každý třetí čtvrtek v měsíci (nyní tedy 19. března) od 17.00 hodin. Scházíme se v prostorách Pečovatelské služby města Dobříše, na adrese Dukelské nám. 443.

Pokud nebudete moci přijít, nabízíme vám možnost prohlédnout si na našich stránkách blog, v němž paní Markéta popisuje své vlastní zkušenosti. Naleznete jej na adrese: http://dementia.cz/blog/.
Společně se dá vše zvládnout snadněji.

Těší se na vás Hanka Bělohlávková, koordinátorka neformální péče
telefon: 731 022 091, e-mail: hana.dementiaiov@gmail.com

Reklama

Předchozí článekKurz Alfa
Další článekVyjádření paní Heleny Kahounové k poplatkům za komunální odpad