Podnikatel, zastupitel, developer?

Foto: Přemysl Žižka


Území se neustále rozvíjí. Už samotný pojem „udržitelný rozvoj“ a jeho definice nám to potvrdí. Máme zde územní plán, který nám určuje, do jaké míry můžeme v dané lokalitě stavět. Územní plán nám určuje vhodnost a účel stavby do konkrétní lokality. Účel stavby a vhodnost stavby do konkrétní lokality určuje v neposlední řadě i selský rozum a úcta k starousedlíkům. To jsou zásady, kterými se normální člověk řídí, nebo snad ne?

Náš článek poukazuje na stavbu v ulici Jiráskova, v širším centru města Dobříše. Tento objekt, jehož stavebníkem je dobříšský zastupitel, vás hned na první pohled uzemní. Nejen, že se stavba do dané lokality svou velikostí vůbec nehodí, je nevzhledná, ale i obyčejnému laikovi dojde, že se jedná o budoucí bytový dům, který je v zástavbě rodinných domů zcela vyloučen. Samotné vydané povolení hovoří o RD 12+3kk, původní projekt uvádí tři bytové jednotky a nově, v opravném řízení, už je z plánů zcela evidentních devět bytů.
Může vám toto v dnešní době projít? Pokud jste zastupitel, tak asi ano. Samotná stavba se už od prvního kopnutí nestavěla dle schválené projektové dokumentace a stavebník provedl několik zásadních změn, které jsou i v rozporu s územním plánem. Po vyslechnutí přímých sousedů, tj. účastníků řízení, kteří mu původní projektovou dokumentaci podepsali a schválili, zůstává rozum stát. Stavebník jim předložil situační plánek s tím, že je jedná o předběžná povolení a bude se jednat maximálně o dvougenerační dům. S odstupem času však seniorům v dobré víře zůstávají jen oči pro pláč.
Nyní, v řízení o dodatečném povolení stavby, se jim snad naskytla alespoň malá šance na dodržení stavebních i občanských práv. O jejich osudu rozhodne nestranný stavební úřad.
Závěrem jen myšlenka, proč je stavba tak megalomanská. Všichni si jistě uvědomujeme, kolik stojí a jak je těžké v Dobříši sehnat nájem. Lidé chápou myšlenku tržního hospodářství i vidinu dobrého výdělku. Musí však přeměňovat vzhled místních ulic člověk, který má jít příkladem a jehož cílem bylo ve volebním programu město zvelebovat? Uvidíme…

Jakub Jánský & Přemysl Žižka


Vyjádření majitele stavby

Chtěl bych se vyjádřit k výše uvedenému článku. Velice mě mrzí jeho samotné vydání, tento článek uvádí některé zavádějící a nepodložené informace. Vydáním dochází autory článku k „poplivání“ mě samotného, mé rodiny, poškození koaličních partnerů, jména ODS a také v neposlední řadě úředníků stavebního úřadu. Chtěl bych všechny ujistit, že tento rodinný dům včetně provedených úprav není v rozporu s územním plánem, k čemuž je vydáno platné závazné koordinované stanovisko.
Dále bych chtěl ujistit, že stavba domu byla povolena v říjnu roku 2021, tedy bezmála rok před tím, než jsem se stal zastupitelem. Vždy jsem vše se stavebním úřadem řešil jako soukromá osoba a nemám žádný vliv na rozhodování úředníků. S místním stavebním úřadem vedu řádné stavební řízení v mezích a liteře zákona, nepochybuji o tom, že všichni dělají svou práci zcela profesionálně a nezávisle. Abych všem nepodloženým spekulacím o nezávislosti učinil přítrž, tak jsem se rozhodl ze všech městských funkcí odstoupit. Chtěl bych veřejnost i některé své sousedy požádat, aby na mé kolegy a spolupracovníky v této věci přestali útočit, protože s touto mou soukromou záležitostí nemají žádnou spojitost. Děkuji rodině, přátelům a známým za podporu.

Lukáš HořejšíPředchozí článekDotační řízení města Dobříše pro rok 2023
Další článekStálo to za to