Po nás potopa?Dobříš opět slavila Den Země! Víme, že životní prostředí je pro nás všechny i pro naše město velmi důležité a snažíme se každý rok si tento fakt připomenout.

Celý týden mnoho organizací, škol i lidí samostatně uklízí přírodu kolem Dobříše, aby město přivítalo další jaro krásnější. Jako odměnu jim každoročně připravujeme na hřišti v ulici Boženy Němcové oslavu Dne Země. Letos se konala v pátek 26. dubna pod názvem „Po nás potopa?“. Pojmenováním i celým zaměřením akce jsme chtěli upozornit na fakt, že pokud se nebudeme všichni chovat k naší planetě ohleduplně, nevydrží nám pro další generace.

A co jste tedy mohli na hřišti vidět? I z jednotlivých stanovišť bylo zřejmé, že lidstvo nejvíc trápí enormní množství odpadu. Řešením je spojení mnoha možností. Určitě je nejvýhodnější tvorbě odpadů předcházet. To předvedla firma Dokas Dobříš propagací systému re-use (Použij to znovu) i Vodohospodářská společnost Dobříš ukázkou klece plné pet lahví, které vyprodukuje 4členná domácnost za 3 roky. Zbytečně, vždyť voda z kohoutku je u nás na Dobříši kvalitnější než ta, kterou koupíte v obchodech. A také Čajovna Dobříš výrobou voskovaných ubrousků na mnoho použití.

Žádoucí je také již vyprodukované odpady kvalitně třídit. To ukázala návštěvníkům společnost Eko-Kom s projektem Tonda Obal na cestách (sběr a recyklace obalových odpadů) i společnost Elektrowin (zpětný odběr elektrozařízení).

Přírodu jste mohli zblízka vidět na stanovišti odboru výstavby a životního prostředí a u stánku Hnutí Brontosaurus.

Jaká by to byla akce pro děti, kdyby se nemohly také pořádně protáhnout, vyskákat, sklouznout a proběhnout či něco pěkného namalovat? Na hřišti měly možnost využít několik nafukovacích atrakcí i stanoviště Aerobik Studia Orel Dobříš. Základní škola Trnka vyráběla dobříšskou Noemovu archu plnou zvířátek. Archa se tak povedla, že bude dlouhodobě vystavená na chodbě odboru výstavby a životního prostředí. Přijďte se na ni podívat.

K dobré náladě nám dopoledne krásně zahrála i hudební skupina #Nepetuj. O čem muzikanti zpívali, je zřejmé již z názvu skupiny.

Spoluorganizátorům této jarní akce děkujeme za spolupráci a společně doufáme, že se všem návštěvníkům oslava Dne Země líbila a že se společně i každý sám budeme snažit udělat něco pro naši planetu, aby po nás potopa nebyla.

Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

Reklama