Otázky redakce pro knihovnu

knihy
zdroj: pixabay.cz


Městská knihovna v Dobříši funguje již od roku 1864. Měla již někdy zavřené dveře pro své čtenáře tak dlouho?

Ano – ačkoli se tomu knihovna vždy bránila, někdy to nešlo jinak. V loňském roce při rekonstrukci sportovní haly jsme měli zavřeno více než dva měsíce, stěhování knihovny v roce 1996 do sportovní haly také tehdejší knihovníci zvládli během letních prázdnin a v roce 1986, kdy knihovna vyhořela, byla uzavřena téměř pět měsíců.

Jaké bylo nejtěžší období knihovny? Co musela ve své více než 150leté historii překonat?

Určitě největší ranou byl právě požár v roce 1986, který vznikl poruchou elektroinstalace a při němž shořela část fondu, hlavně regionálního charakteru.

Každý měsíc jsme v DL četli pozvánky na spoustu kulturních akcí pro děti i dospělé. Kam chodíte na nápady? Kdo je organizuje? Jak vybíráte, koho pozvat a co uspořádat?

Organizování akcí je týmová práce, většina programů knihovny je vzdělávacích. Jako lektory se snažíme zvát významné osobnosti z regionu i z celé republiky.

Budete přesouvat avizované akce z března a dubna na jiné období?

Náš kalendář je pevně naplněný do konce roku, akce není kam přesouvat, pojedeme dál podle našeho harmonogramu. Ty nejzajímavější programy se pokusíme zrealizovat v příštím roce.

S čím vám mohou vaši čtenáři nebo účastníci vašich akcí v současné době pomoct?

Víme, že tato situace pro naše klienty není snadná, prosíme je o trpělivost a vstřícnost. Například není možné přečtené knihy vracet, jsou kontaminované a musí být 5 dnů v karanténě. Vrátit knihy do knihovny budou moci čtenáři až po jejím otevření.

V době uzavřené knihovny jste připravili náhradní program. O jakou službu je největší zájem?

Je zájem o rozvoz knih, do dnešního dne jsme připravili a rozvezli knihy téměř stovce čtenářů. Je zájem o čtení pohádek a čtení pro prvňáčky na FB a webových stránkách, o virtuální výtvarné dílny.

Kolik knih nabízíte v elektronické databázi?

7 570 elektronických knih ke stažení, většinou jsou to novinky a náš čtenář si může půjčit 6 e-knih měsíčně.

Kdo knihy rozváží? Kdo namlouvá příběhy?

Jsme malá knihovna, kde se všichni musí zapojit, všichni musí zvládnout všechno a nahradit druhého, ale každý se cítí být dobrý v něčem jiném. Romana nejčastěji čte dětem, výtvarné dílny připravuje a realizuje Jíťa a v rozvozu knih se střídáme.

Co byste chtěli svým čtenářům vzkázat nebo doporučit?

Na své čtenáře se už moc těšíme. Nové knihy pro ně nakupujeme a zpracováváme, pro teenagery máme připravené překvapení a plánujeme rozšíření pracovní doby o prázdninách, abychom návštěvníkům knihovny vynahradili období karantény.

Odpovídala Kateřina Pechová, ředitelka

Poznámka redakce:
Městská knihovna od 27. dubna obnovuje svůj provoz v mimořádném režimu.

Reklama

Předchozí článekKvěten, knihovna a korona
Další článekKvěten v Dobříšku