Lesní školka Dítě v lese organizuje programy i pro dospěléKdyž se řekne „lesní školka“, představíme si většinou děti celoročně pobíhající na čerstvém vzduchu. Mokrovratská lesní školka Dítě v lese se ale nestará jen o rozvoj dětí, také zapojuje dospělého. „Adventní PoBytí v jurtě“ vám pomůže najít cestu k sobě, do zákoutí vašich srdcí i duší.

Už deset let udává mokrovratská lesní školka Dítě v lese tón a inspiranci nově vznikajícím školkám podobného typu na Příbramsku. Miluše Jekoschová, zakladatelka této lesní školky, říká: „Cítila jsem potřebu něčeho jiného, než je klasické státní vzdělávání pro předškoláky, proto jsem se rozhodla založit vlastní lesní školku, i když to nebylo nic lehkého.“

Celostní vzdělávání, rozvoj nejen těla, ale také duše dítěte, inspirované walfdorskou pedagogikou, celoroční pobyt dítěte v přírodě, sledování změn kolem sebe i v sobě, které jsou dány cyklem ročních období, malý kolektiv umožňující navázat hlubší přátelství a pevnější vzájemné vztahy, to vše a mnoho dalšího přináší dětem pobyt v lesní školce.

Oproti klasickému vzdělávacímu systému přináší lesní školka ještě jeden benefit. Komunitu podobně smýšlejících a vzájemně se obohacujících lidí. Do školkového života jsou aktivně zapojováni také rodiče, kteří mají možnost přiblížit se svému dítěti v prostředí, kde tráví čas, když oni musejí pracovat. Mají tak jedinečnou možnost sledovat rozvoj svých dětí na vlastní oči, řadu činností si pak mohou také prožít na vlastní kůži a lépe tak pochopit, co jejich děti prožívají vstupem do školky, který pro mnohé děti i dospělé představuje nesnesitelnou trýzeň odloučení. V lesní školce nikdo nikdy není sám. Význam komunity lesní školky Dítě v lese se úžasně projevil na přípravách i během samotné oslavy desátého výročí školky, které proběhlo letos v říjnu s velkým ohlasem a které navštívila téměř stovka bývalých i současných žáků, jejich rodičů, prarodičů, tet, strýců, babiček i dědečků.

Programy pro ženy
Lesní školka tedy už ze své podstaty nikdy nebyla a nikdy nebude jen pro děti. Svou důležitou roli zde budou vždy hrát také dospělí. Majitelka školky myslí i na jejich potřeby a během roku připravuje programy pro nás, kteří více než děti žijeme ve stresovém a uspěchaném životě, jehož negativní důsledky často ovlivňují i naše děti.

Nejbližší akcí, které se můžete zúčastnit je „Adventní PoBytí v jurtě“, které by vás před blížícím se náročným obdobím Vánoc mělo uklidnit a naladit na vaše vnitřní já. Akce začíná 29. 11. a potrvá do 1. 12. Miluše Jekoschová o programu říká: „Vydáme se samy k sobě, do zákoutí našich srdcí i duší. Zastavíme své myšlenky, abychom měly dostatek prostoru si pomalu, opravdu pomalu, ale zato velice důkladně poskládat všechny své priority, své skutky a činy, své sny a cesty, kudy dále směřovat a které opustit. V ženském kruhu bezpečí. Budeme si moci dovolit být samy sebou. Večer zasedneme ke kamnům a tichý praskot dřeva nám dovolí sobě vyprávět svůj vlastní příběh – příběh, který chceme žít.“

Program je určen každému, kdo cítí potřebu mít třeba i po dlouhé době tři dny jen pro sebe, což je dostatečná doba k tomu se zastavit a nadechnout se, kdo by chtěl zažít unikátní adventní rituál a domů si přinést krásný adventní věnec, kdo hledá nové zážitky a zkušenosti, nová přátelství i zpětnou vazbu ke svým otázkám.

Tereza Todorová

Reklama

Předchozí článekListopadový projekt na ZŠ Lidická
Další článekPodzimní akce 2. mateřské školy Dobříš