Jak vysoká bude daň z nemovitostí v roce 2025?O tom rozhodnou zastupitelé Dobříše na jednání 27. června od 17.00 v kulturním domě.
Vlastníci nemovitostí již obdrželi výměry daně z nemovitosti pro rok 2024. Na ostatní čeká nemilé překvapení, až jim pan domácí předepíše nové nájemné. Jako na příklad nejvyššího skokového zvýšení daně z nemovitosti v ČR ukázala na Dobříš v několikanásobně opakované reportáži i zpravodajská stanice CNN. Úsměvné byly stížnosti občanů z Jihlavy, že se jim zvedla daň na 270 %. Na Dobříši rozhodla koalice ODS, STAN a KDU-ČSL o jejím zvýšení hned na 540 % a na 900 % proti roku 2023! Dvakrát jsme se pokusili přesvědčit koaliční zastupitele, že navýšení daně o 80 % ze zákona je dostatečné i sociálně únosné. Přes protesty a argumentaci všech opozičních zastupitelů, občanů a místních podnikatelů si ale koalice prosadila svoje. Asociálnost takového kroku podtrhuje, že přišel v době, kdy se rozevírají nůžky mezi více a středně příjmovými domácnostmi a stále více středně příjmových se propadá do chudoby. O 100 % vzrostly ceny energií, lidé přišli kvůli inflaci nevratně o 30 % svých úspor, stejně jim narostly ceny potravin a služeb oproti Evropské unii, kde to byla v průměru jen polovina.

Proto jsme iniciovali pracovní schůzku všech zastupitelů, abychom se pokusili předem dohodnout na rozumném kompromisu a nepřekvapovali se až na jednání zastupitelstva před veřejností. Úspěšní jsme byli tak napůl. Schůzka proběhla, ale dohoda na rozumném kompromisu není. Pan místostarosta Vokurka trval na více jak pětinásobně vyšší dani. Stále stejné argumenty a fráze o odpovědných hospodářích. O nenaplnění rozpočtu města na plánované výdaje. Pak je ale chyba u toho, kdo je plánuje. Mohu naplánovat jen to, na co mám příjmy. Zdroje bohužel nachází vedení města hlavně v peněženkách občanů. Bagatelizuje přitom výši daně z hlediska všech výdajů domácností. Jenže pro stále větší počet z nich je už každý další výdaj frustrující.

Proto znovu navrhneme vrácení místního koeficientu daně na hodnotu 1 od 1. 1. 2025.
To i tak představuje zvýšení daně z nemovitosti o 80 % proti roku 2023 v důsledku vládního daňového balíčku. Takové zvýšení nejen pokrývá inflaci za roky, kdy se na Dobříši nezvyšovala, ale přiměřeně ji i navyšuje. Navíc daň poroste i v dalších letech o inflaci.
Také jsme proti dělení území Dobříše na zóny s různou výší daně z nemovitosti. Vždy by docházelo k nespravedlnostem a stížnostem, „proč právě já“. Je to také potenciálním zdroj pro vznik korupčního prostředí. Některé firmy či části města budou mít smůlu, že na ně někdo, kdo je momentálně u moci, ukáže prstem. Spravedlivá je jen stejná daň pro všechny. I pro firmy. Nelze je daněmi likvidovat, když se jim momentálně nedaří nebo musí kvůli všeobecné drahotě zvyšovat mzdy a nemají z čeho. Na koho to dopadne? Stále platí, že bohaté firmy = vyšší příjmy pro stát i pro obce. Přijďte to říct 27. června koaličním zastupitelům osobně.

Zastupitelé za ANO 2011Předchozí článekZákaz provozování kotlů 1. a 2. emisní třídy se blíží
Další článekPane starosto!