Jak správně třídit odpad?V pondělí 15. 6. 2020 od 19.00 do 20.00 hod. se uskutečnilo přes facebookový profil „Město Dobříš – oficiální stránka“ živé vysílání s Ing. Adamem Šauerem, ředitelem společnosti Dokas, jehož cílem bylo vysvětlit problematiku třídění odpadu a zodpovědět případné dotazy sledujících.

Správné třídění odpadu stručně a přehledně:

1. Třídění

a) Plast
Nepatří sem PVC (tzv. lino), potrubí, bazény a podobně.
Plast nesmí být především znečištěný a obsahovat zbytky potravin. To platí i pro plast ve směsi, pokud do pytle vytečou zbytky potravin, především mastnoty, plast se stává bezcenným. Obaly není třeba vymývat, stačí je pečlivěji vyškrabat nebo nechat dobře vykapat. Vymýváním naopak ještě zvýšíte zátěž životního prostředí. Voda je cenná a dostat ji do kohoutku a zpět do přírody je velmi náročné.

b) Papír
Do kontejneru nepatří mastný, špinavý a mokrý papír. Opět podobně jako u plastu není taková chyba splést se, zda do papíru patří rulička od toaletního papíru, hlavní je neznehodnotit surovinu znečištěním.

2. Jak funguje třídicí linka

Třídění na třídicí lince není úplně jednoduché. Probíhá ručně, stojí spoustu lidské práce a úsilí. Dávejte tak tříděný odpad do nádob, jako byste ho měli znovu brát do ruky. Vytřídění jedné tuny plastu stojí desítky hodin lidské práce.

3. Čemu při třídění odpadu předcházet

Vždy přemýšlejte, zda je obal nebo výrobek opravdu nutný. Zaměřte se na obaly, které jdou dobře recyklovat, ještě lépe nahradit vícekrát použitelným obalem. Vyhněte se nápojům v tetrapaku a PET lahvím zabalených zcela v etiketě (sleeve etikety).

Rada na závěr: Nepůjčujte svoji občanku pro vyvážení odpadu obyvatelům jiných měst a obcí, odsáváte tak peníze z vašeho města.

Další dotazy? Pokud byste se rádi dozvěděli odpovědi na vaše konkrétní dotazy, napište zprávu na facebookový profil města, nebo rovnou na e-mail: info@dokas.cz. Vaše otázky zodpoví jednatel společnosti Dokas v příštím živém vysílání.

Redakčně zpracovánoPředchozí článekDobříšské regionální trhy a akce Jsme Dobří(š)
Další článekVHS Dobříš – Úřední hodiny prodlužujeme ve středu o hodinu