Jak jsme vykročili

Před dvěma roky jsme se probudili do 24. února a s hrůzou sledovali zahájení agrese Ruska na Ukrajinu. Do dnes Ukrajinci s vydatnou pomocí mnoha států světa agresi úspěšně vzdorují, válka na Ukrajině však stále trvá. Útok na území svobodného evropského státu vyvolal velkou migrační vlnu, kdy podle OSN opustilo Ukrajinu 6,2 milionů obyvatel. Česká republika pomáhala a pomáhá, přijala 358 tisíc osob, to je třetí nejvyšší počet po Německu a Polsku. V Dobříši našlo útočiště téměř 300 osob, z většiny maminek s dětmi. Na konci ledna 2024 je na Dobříši evidováno stále 196 osob z Ukrajiny, z toho 61 do 18 let. Děti chodí do dobříšských škol, rodiče z velké části pracují a téměř všichni již mluví česky. Přesto bychom jim jistě všichni přáli, aby se mohli brzy vrátit domů.

I když se to s válkou nedá srovnávat, o silvestrovské noci bylo na Dobříši opět rušno. Výsledkem vítání nového roku kromě cinkání skleniček a předsevzetí jsou bohužel opět i škody na městském majetku. Došlo k poškození svítících andělských křídel, zdemolování odpadkových košů, další koše byly vysypány, byla vyvrácena dopravní značka a dřevěné sloupky oddělující zeleň na Alejce. Na mnoha místech bylo třeba odklízet zbytky po petardách a střepy. To vše jsou náklady, které zaplatí město, tedy peníze z kapes nás všech. V lednu proto městská policie vedle pravidelné činnosti procházela záznamy z kamerového systému s cílem identifikovat pachatele.

V sobotu 13. ledna došlo k tragické dopravní nehodě v ul. Part. Svobody, kdy řidič osobního auta ve vysoké rychlosti přejel do protisměru a střetl se s linkovým autobusem. Při nehodě zemřel spolujezdec z osobního auta, řidič byl v kritickém stavu vrtulníkem transportován do nemocnice. Vážně zraněn byl také řidič autobusu. Poděkování si zaslouží všechny zasahující složky záchranného systému.

Jak je vidět, do nového roku všichni potřebujeme optimismus a aspoň kapku štěstí. Ať už bruslíte na dobříšském ledu, řídíte auto nebo jen jdete po dobříšském chodníku, dávejte na sebe, prosím, pozor.

Pavel Svoboda, starostaPředchozí článekTýden bruslení
Další článekDobříšské listy – únor 2024