Dotace 2021+ na výměnu starých kotlů za nové

Ilustrační foto, zdroj: www.pixabay.com


Domácnosti mají ještě rok na výměnu starého kotle na uhlí nebo dřevo, nedosahuje-li alespoň 3. emisní třídy. Jinak bude hrozit pokuta až 50 000 Kč. Stát jim nově nabídne další dotace na výměnu. Z tohoto důvodu pro vás město zřídilo kontaktní pracoviště, kam se můžete obracet se svými dotazy. Bude tu pro vás k dispozici od 1. 9. 2021 v úředních hodinách, v budově odboru výstavby a životního prostředí (nad Penny Marketem), druhé patro, kancelář č. 2.07, kontaktní osoba Kateřina Kučerová, kucerova@mestodobris.cz nebo přes tel.: 318 533 369.

Vlastníci nebo spoluvlastníci nemovitostí budou moci žádat o dotace na výměnu zastaralých kotlů v rámci programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM. Žádosti je možné zasílat od podzimu 2021 přes www.novazelenausporam.cz. Dotace lze čerpat jak na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj, tak na výměnu lokálních topidel, nebo výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem. Výhodou programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM je, že v rámci jedné žádosti mohou zájemci požádat i o další podporu, jako třeba na zateplení nebo využití dešťové vody. Podpora bude poskytována formou dotace na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši až 50 %.

Ministerstvo životního prostředí se chce také soustředit na domácnosti s nižšími příjmy. Resort proto vyjednal další peníze na KOTLÍKOVÉ DOTACE. Domácnostem s nižšími příjmy nabízí dotaci až 95 %, maximálně však 100 000 Kč na plynový kondenzační kotel a 130 000 Kč na kotel na biomasu či tepelné čerpadlo. Jedná se o domácnosti, kde jeden člen vydělal v roce 2020 maximálně 170 900 Kč čistého příjmu, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc. Na podporu až 95 % budou mít automaticky nárok také domácnosti složené čistě z důchodců pobírajících důchod, nebude potřeba doložení příjmů. Podpora bude poskytována na realizace od 1. 1. 2021.

Nové žádosti začne program přijímat v lednu 2022. Na kotlíkové dotace 2021+ bude k dispozici minimálně 14 mild. Kč. Resort ujistil, že zajistí další peníze, pokud by obnos nestačil, a peníze dostane každý, kdo požádá a splní podmínky. Dokonce se po 1. 9. 2022 provozovateli odpustí případná pokuta, bude-li jeho žádost o podporu chystané výměny ještě ve stavu vyřízení.

Sledujte další naše články na toto téma, ve kterých budeme upřesňovat informace pro zájemce o tyto dotace a dozvíte se více. V případě dotazů můžete také kontaktovat přímo paní Kučerovou na e-mailu: kucerova@mestodobris.cz nebo přes tel.: 318 533 369.

Odbor výstavby a životního prostředí
MěÚ Dobříš

Reklama

Předchozí článekPřednáška pro seniory – jak se nestat obětí podvodů takzvaných Šmejdů
Další článekJana Šigutová je třicet let skautkou a pátým rokem vede skautské středisko v Dobříši