Do lesa s lesníkem



Město Dobříš spoluorganizuje již 6 let krásnou akci pro děti „Do lesa s lesníkem“, kterou připravuje Nadace dřevo pro život. Tento rok máme štěstí, že se může na Dobříši konat dokonce 2×.

Ve čtvrtek 3. října vyrazily děti z menších škol okolo Dobříše k altánu na Králově stolici, pěknému výletnímu místu mezi Dobříší a Mokrovraty, a kromě zástupců nadace a lesních pedagogů je přivítal i zástupce majitele okolních lesů pana Leonharda Josefa Colloredo-Mansfelda a pracovníci Vodohospodářské společnosti Dobříš. Děti ze třetích až pátých tříd škol v Obořišti, Osově, Rosovicích, Mokrovratech, Malé Hraštici a Nečíni viděly, jakou práci dá lesníkům starat se dobře o les. Mohly si přímo v terénu zkusit zasadit stromek, dozvěděly se, jaké dřeviny se v lese sází, kdy a proč a pochopitelně také čím. Seznámily se konkrétně s dalšími činnostmi během růstu dřevin, s měřením stromů, lesnickými mapami, s tím, jaká je v lese úloha myslivců. A konečně viděly, i jak se strom kácí, co je k tomu potřeba a jak ho dostat z lesa. Vodohospodářská společnost Dobříš vysvětlovala, jaká je úloha kvalitního lesa pro koloběh vody v přírodě a připravila i kreativní dílničku, aby předvedla, jak se se dřevem dále pracuje. Děti si ve skupinkách vyráběly hmyzí domečky. Hmyz totiž nejen v městském prostředí nachází stále méně míst pro svůj vývoj.

Druhá akce se konala v úterý 8. října za účasti společnosti Colloredo-Mannsfeld, s.r.o., v lesích za Trnovou, jako každý rok, a účastnily se děti ze ZŠ Trnka a 2. ZŠ Dobříš. Netradičně se vyráběly ze dřeva krmelce, které vlastník lesů následně daroval školám. Společně pak vyberou vhodné místo v lese k jejich umístění.
Je nezbytné o důležitosti lesa, správné péči o něj a o vodě v krajině stále mluvit a vychovávat mladou generaci k lásce k přírodě.

Ing. Alena Harmanová,
vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

A z reakcí účastníků vybíráme:
„Při měření obvodu kmene a výšky stromů jsme se přesvědčili, že bez matematiky se neobejdeme, stejně jako bez zeměpisných znalostí při práci s mapou, i když lesnickou. Nahlédli jsme i pod pokličku sokolnictví a dozvěděli jsme se, jakým způsobem pečují myslivci o zvěř. Nejhezčí podívaná na nás však byla v kreativní dílně, kde jsme pracovali se dřevem. Konečně jsme se při společné práci na výrobě krmelce zahřáli a nevnímali sychravé počasí a přicházející déšť. Hřála nás též myšlenka, že všech šest námi vyrobených krmelců bude sloužit zvěři v okolních lesích. Rádi bychom poděkovali všem sponzorům, především Nadaci dřevo pro život, lesní správě Colloredo-Mannsfeld, městu Dobříš a společnosti CDP.“

Žáci IV. ročníku 2. ZŠ Dobříš

„Nádherně dřevem vonící krmelec nám organizátoři darovali a my už se těšíme, že do něho budeme v zimě nosit zvířátkům dobroty. Celá akce byla velmi pečlivě zorganizována a dětem se věnovalo množství lesních pedagogů, kteří svou práci dělají s láskou a nadšením, což se pak odráželo i na tom, jak s dětmi pracovali. Bylo to krásné dopoledne, za které moc děkujeme, a už teď se těšíme na příští rok.“

Hana Ošťádalová, učitelka ZŠ Trnka



Předchozí článekZrekonstruovaná jídelna a varna ve 2. ZŠ až pro 1 200 obědů
Další článekDotace pro úspornou domácnost – pozvánka na seminář