Co se děje v komunitním centru Svět dobrých lidíDo pomoci Ukrajině jsme se vrhli rovnýma nohama. Dva dny po začátku války jsme s pomocí široké veřejnosti dali dohromady první sbírku, která již v pondělí směřovala na slovenskou hranici do Sobrance a dále na Ukrajinu. Vlna solidarity byla obrovská, zapojily se obce a mnoho jednotlivců nabídlo pomocné ruce i dopravu. Nedlouho po začátku války do centra začali chodit pro pomoc váleční uprchlíci. Především ženy s dětmi poptávaly oblečení, jídlo a rady, kam se dále obrátit pro pomoc.

Začátkem března přišla paní učitelka Andrea Boženiková z Dolních Hbit se svými žáky s nápadem uspořádat pro ukrajinské děti relaxační odpoledne, kde se seznámily a dozvěděly se navzájem o svých kulturách. Takto se zatím konala čtyři setkání a každý měsíc pokračujeme. Nesmírně si vážíme ochoty studentů Gymnázia Karla Čapka a paní profesorky Bendové, kteří nabídli svá páteční odpoledne k doučování jazyka svým ukrajinským vrstevníkům.

V dubnu začaly kurzy českého jazyka pro Ukrajince. Místostarostka obce Ouběnice paní Zlata Koukolíčková nabídla dvě svá volná dopoledne k výuce příchozích. Kurzy byly rozděleny na pokročilé a začátečníky. Účast je opravdu hojná – dospělí se v průběhu kurzu zdarma učí nejen jazyk, ale poznávají i naše reálie.

Dne 14. května patřilo odpoledne v centru setkání ukrajinských a českých žen i dětí, kdy si spolu uvařily speciality svých kuchyní a děti tvořily veselé dekorace.
Neobešli bychom se bez samotných ukrajinských žen, které se zapojily do pomoci přímo v komunitku. Třídily přijaté věci do komunitního šatníku, pomáhaly s distribucí potravinové pomoci a přeložily propagační materiál k nabízené pomoci nebo k akcím. V neposlední řadě nám velmi pomohly s tlumočením potřeb příchozích zde v centru.
Do Světa dobrých lidí prozatím dorazilo 561 ukrajinských osob, které čerpaly humanitární pomoc. Potraviny jsme vozili z potravinové banky Central, ale vzhledem k situaci se hodí opravdu každá pomoc. Proto děkujeme obchůdku Bakulenky a všem, kteří se rozhodli přispět na nákup potravin!

Mimo výše zmíněné aktivity se toho u nás děje mnoho, stále realizujeme Kreativní malování, Nordic walking, kurz Šití s Verčou, různá tvoření a na červen se chytají další akce. Od dubna prostory využívá Klub seniorů Dobříš, jehož členové se u nás pravidelně scházejí.
Pro další dotazy a informace volejte kancelář MAS Brdy–Vltava na tel. 605 344 750 nebo koordinátorce centra na tel. 603 592 627. Pro aktuální dění sledujte facebook Svět dobrých lidí.

Projekt SVĚT DOBRÝCH LIDÍ – Komunitní centrum, s registračním číslem CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0016105, je spolufinancován Evropskou unií.

Za realizační tým MAS Brdy–Vltava Eva Lenhartová

Reklama

Předchozí článekDílna a krámek Rukama nohama se stávají součástí společnosti Xaverius, s. r. o.
Další článekHumanitární koridor přímo na Ukrajinu