Zprávy z 2. ZŠ Dobříš

Úspěchy žáků v olympiádách a soutěžích

V okresním kole konverzační soutěže v anglickém jazyce se umístila na 1. místě ve své kategorii Anežka Jurenková (6.B), která se zviditelnila již ve školním kole této soutěže.
V okresním kole zeměpisné olympiády se pak na 3. místě umístila Alicija Macurová (6.D), která byla ve školním kole na 1. místě a nyní postoupila do krajského kola. Okresní i krajské kolo se konalo on-line.
V pátek 18. března 2022 se v prostorách školní jídelny uskutečnilo školní kolo soutěže „Matematický klokan 2022“ pro kategorie Benjamín (6.–7. ročník) a Kadet (8.–9. ročník).
Soutěžící řešili soubor testových úloh v čase 60 minut, přičemž vybírali jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy byly seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti. Úlohy byly převážně zaměřeny na logické myšlení žáků. Jáchym Vořechovský obsadil v rámci okresu krásné 9. místo z 1 105 žáků v kategorii Benjamín. Jan Vorel z 9.B obsadil v okrese 20. místo z 938 žáků a dvaceti šesti škol v kategorii Kadet.

Děkujeme všem žákům za reprezentaci školy a výborné výsledky.

Vedení školy

1. místo v soutěži Odznak všestrannosti v Sedlčanech pro 2.ZŠ Dobříš

V úterý 5. dubna se v sedlčanské sportovní hale gymnázia a SOŠ konalo okresní kolo Odznaku všestrannosti. Zájem o pohybovou všestrannost byl velký a přilákal 188 žáků z 9 základních škol. Sportovní hala se tak po dlouhé pauze bez školních soutěží opět zaplnila a bylo se na co koukat. Naši žáci předvedli bojovné výkony v 5 disciplínách, a to trojskok snožmo, hod medicinbalem vzad, přeskoky přes švihadlo, kliky a dribling.

V každé z disciplín se naši žáci umístili na předních příčkách a v součtu 8členných družstev (4 dívky a 4 kluci) jsme získali zlatou medaili. Především díky výkonům B. Hrdličkové, J. Netchera, A. Kociána a R. Dragounové, kteří získali zlaté, resp. stříbrné medaile i jako jednotlivci, jsme zvítězili velikým bodovým rozdílem. Další individuální zlatou medaili získala žákyně 9.A Adéla Netcherová, která jasně dominovala ve všech 5 disciplínách. Stříbrnou individuální medaili ještě přidala Natálie Malkusová z 5.A a i ona se může těšit na postup do krajského kola, které se bude konat začátkem května ve Slaném.
Do krajského kola Odznaku všestrannosti 2022 postupují: Netcherová A. (9.A), Plasová K. (8.D),
Hrdličková B. (7.B), Matoušová A. (7.A), Dragounová R. (6.A), Malkusová N. (5.A), Kocián A. (7.A), Rampa J. (7.A), Dvořák T. (6.A), Netcher J. (6.A)
Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.

Mgr. Jana Pechanová

Vzhůru do Nymburku! 1. místo basketbalistů – postup do kraje

Dne 8. dubna se na Základní škole Březové Hory konal basketbalový turnaj 8. a 9. tříd. Turnaje se zúčastnilo 7 škol z našeho okresu a pouze vítěz mohl postoupit do krajského kola. Napínavé a někdy očekávané boje a výhry narušili naši chlapci ve složení: Dvořák Michal, Suchomel Rudolf, Žižka Přemysl (všichni 9.B), Matějka Lukáš, Vršecký Matěj, Krejza Tomáš, Pechan Šimon, Bláha Jakub, Trnka Jakub (všichni 8.B) a Li Zexu (8.D). Postup ze skupiny byl pro nás malým úspěchem. Překvapivá výhra nad žáky pořádající školy 21:17 „nakopla“ naše chlapce do finálového boje. Ve finále se chlapci utkali s žáky ZŠ Bratří Čapků, kde zaslouženě vyhráli 20:8 a mohli se naplno radovat z postupu. Krajské finále se bude konat 28. 4. 2022 v Nymburku.
Gratulujeme a mnoho zdaru!

Přijímací zkoušky a 1. místo v olympiádě

I v letošním školním roce se žáci devátých ročníků zodpovědně připravovali na přijímací zkoušky z českého jazyka. Scházeli se od září vždy 1× týdně. Každý vypracovaný test byl rozebrán tak, aby žáci věděli, kde a proč udělali chybu, a mohli se této chyby vyvarovat v dalším následujícím testu. U většiny žáků docházelo k postupnému zlepšování a zvyšování bodového hodnocení, ze kterého měli velkou radost. Věříme, že budou všichni naši žáci u přijímacích zkoušek úspěšní a že zúročí všechny své dosažené vědomosti.
Žákyně devátého ročníku Evženie Bára Marvanová a Natálie Jarešová obsadily první dvě místa ve školním kole olympiády v českém jazyce. Postoupily tak do okresního kola, kterého se dne 29. 3. 2022 Bára i Natálie zúčastnily. Evženie Bára Marvanová obsadila první postupové místo do kola krajského, které proběhlo koncem měsíce dubna, a Natálie obsadila velmi pěkné dvanácté místo. K danému umístění gratulujeme.

Mgr. Šárka Fulínová, učitelka českého jazyka

Návštěva Národního muzea

Dne 6. dubna děti z 1. tříd, které chodí do školní družiny, jely na výlet do Národního muzea v Praze. Rozdělili jsme se na 2 skupiny a každá měla zhruba hodinový program – Zázraky evoluce a Historická budova.
1. skupina si postupně s panem průvodcem prošla zvířata žijící ve vodách, na souši, ptáky a nakonec savce. O některých zvířatech jsme se dozvěděli zajímavé informace.

2. skupina se šla s paní průvodkyní podívat do kopule, kde měli krásný výhled na Václavské náměstí. Společně poté navštívili takzvaný interaktivní tunel, kde měli možnost sledovat proměny Prahy během let.
Na konci si děti mohly na památku zakoupit suvenýr. Domů jsme se vraceli s novými zážitky, vědomostmi a dobrou náladou.