V dubnu Trnka znovu ožila dětskými hlasyDvanáctý den měsíce dubna se znovu otevřela zelená branka k naší školní budově. A my jsme před Trnkou hned v pondělí ráno vyzpovídali naše třeťáky, čtvrťáky a páťáky, maskované rouškami a respirátory, z jejich pocitů, tužeb a očekávání následujících dní: „Nejvíc se těším na kamarády a na paní učitelku.“ „Máme ve třídě nová okna a interaktivní tabuli, na tu se těším.“ „Těším se na družinu.“ „Já se těším na vysvědčení!“
Cože?! Vysvědčení? No ano! Žáci a žákyně z prvního stupně, kteří byli ve škole naposledy v prosinci, si konečně převzali svá pololetní vysvědčení. Žádné velké překvapení se pro ně ani pro jejich rodiče nekonalo, protože vysvědčení v řádném termínu obdrželi elektronicky, přesto se jednalo o slavnostní okamžik, jak se na předání vysvědčení sluší a patří.

Děti ale měly z opětovné školní docházky také určité obavy. Ty se pojily nejčastěji se strachem z možné nákazy a také s průběhem pravidelného testování. „Testujeme podle nařízení dvakrát týdně. Abychom snížili stres z testování, měli rodiče možnost vybrat si z více variant testů podle toho, který u svého dítěte preferují. Někteří zvolili výtěr z nosu, někteří takzvaný lízátkový test ze slin,“ upřesnila ředitelka školy Jana Derflová. Od 19. dubna se ve škole zmíněné tři třídy vystřídaly v takzvané rotační výuce s prvňáky a druháky, které pak čekala stejná procedura.

Děti se rovněž obávaly, že se otevřené školy v brzké době znovu uzavřou. „Samozřejmě to nelze úplně vyloučit. Už jsme se naučili počítat se vším možným,“ dodala ředitelka, která zároveň vyjádřila naději v tu lepší variantu: „Byli bychom rádi, kdyby se místo opětovného uzavření mohli do škol vrátit i žáci a žákyně druhého stupně. Alespoň na těch našich je vidět, že jsou z distanční výuky už hodně unavení. Chybí jim vzájemný kontakt i živý kontakt s pedagogy a těžko hledají motivaci k práci, přestože se stále snaží požadavkům dostát. Strávili ale v distanční výuce skoro celý školní rok a to je velmi dlouhá doba. Přála bych jim, aby se do škol mohli vrátit, hodně by jim to prospělo.“

Zda se přání paní ředitelky splnilo, nebo ne, už je v tuto chvíli jasné. O dalším vývoji celé situace se však lze dál jen přít a dohadovat, stejně jako v právě uplynulých měsících. Držme si palce!

Za ZŠ Trnka Adéla Sauerová

Reklama

Předchozí článekStaré pneumatiky a akumulátory můžete nově vozit zdarma do Dokasu
Další článekZprávy z Lidické