Trnkoví prvňáčci v distanční výuceV polovině března jsme i my v Trnce „oslavili“ první výročí zavedení nového způsobu výuky, takzvaného distančního vzdělávání.

V důsledku vypuknutí celosvětové pandemie byly v celé ČR uzavřeny školy a výuka žáků byla přenesena do jejich domovů. Nepočítáme-li krátkou přestávku na začátku školního roku 2020/2021 a krátce před Vánoci, jsou například žáci druhého stupně základních škol v distanční výuce už dlouhých deset měsíců. Výjimku tvořily první a druhé třídy, jejímž žákům bylo kromě čtyř týdnů na přelomu října a listopadu umožněno vzdělávat se prezenčně, byť v rouškách, až do konce února letošního roku. Tehdy se brány škol znovu uzavřely i pro ně. Jak se na nový druh výuky adaptovali nejmladší školáci z Trnky a jejich pedagogové?
„V naší první třídě probíhá výuka on-line prostřednictvím Google učebny a takzvaných meetů. Těch nemůže být moc, protože pozornost prvňáčků rychle klesá. Snažíme se vytvořit během krátké on-line hodiny prostředí, ve kterém pracují všechny děti současně i v menších skupinách, kde pak mají větší prostor k vyjádření,“ popisuje třídní učitelka prvňáků Marcela Lorencová. Zároveň má pro své svěřence i slova uznání. „Opravdu se snaží. Není to lehké ani pro ně, ani pro nás. Velkou oporu dětem poskytují především rodiče. Bez nich by to vůbec nešlo, což si jako učitelé každý den znovu uvědomujeme, a jsme jim za tuto podporu velmi vděční.“ Stejně jako v jiných ročnících, i v první třídě znamená distanční výuka hlavně stanovení priorit. „Věnujeme se čtení, psaní a základům matematiky, ale nechceme děti ochudit ani o předměty, jako je výtvarná a hudební výchova, které jsou pro ně vítaným zpestřením výuky,“ přibližuje třídní učitelka průběh „vzdálené“ výuky a dodává: „Nejhorší je ta nejistota z celé situace. Chápeme, že je to nutné, ale raději bychom se potkávali naživo, s benefity prezenční výuky se to vůbec nedá srovnat.“

Zápis žáků do budoucí první třídy v ZŠ TRNKA se uskuteční v pátek 9. dubna 2021 od 13 do 17 hodin. Vzhledem k epidemickým opatřením jej nebudeme moci uskutečnit skupinovou formou, jak jsme původně plánovali. Budeme vycházet z aktuálních opatření a doporučení MŠMT a podle toho připravíme zápis individuální formou prezenčně či distančně. Prosíme všechny zájemce, kteří podali přihlášku k zápisu, aby sledovali aktuální informace na našich webových stránkách www.zstrnkadobris.cz – tam bude také k dispozici přístup k rezervačnímu systému. Těšíme se na vás!

Adéla Sauerová

Reklama

Předchozí článekTvoříme Dobříš: Hlasujte, má to smysl!
Další článekZprávy z Lidické