Svět dobrých lidí pomáhá ukrajinským uprchlíkůmDíky stejnojmennému projektu, jehož realizátorem je Brdy–Vltava, o. p. s., se od 1. května věnujeme intenzivní podpoře držitelů speciálního víza a dočasné ochrany vydané v roce 2022, tedy uprchlíkům z Ukrajiny.

Po celou dobu realizace probíhá pravidelné vydávání humanitární pomoci, při níž se dvě pracovnice, zaměstnané právě díky tomuto projektu, věnují intenzivní komunikaci s cílovou skupinou v prostorách komunitního centra a také přímo v terénu. Poskytují komplexní podporu pro příchozí od řešení studia jejich dětí na školách v regionu (pomáhají v komunikaci se školou nebo administrativními záležitostmi) po nalezení vhodného pracovního místa. Pro představu takových konzultací proběhlo do září bezmála čtyři sta hodin.

Od začátku jsme nabízeli kurzy českého jazyka pro dospělé a děti, tak abychom co nejvíce usnadnili integraci v novém prostředí. O letních prázdninách jsme zintenzivnili výuku pro děti a mládež, která pak byla lépe jazykově vybavena pro vstup do nového školního prostředí. Do výuky českého jazyka bylo zapojeno 13 dobrovolníků z regionu (mimo jiné také studenti Gymnázia Karla Čapka). Do této doby proběhlo 118 hodin výuky a pokračujeme dál čtyřikrát v týdnu s výukou pro dospělé.

Proběhlo také několik workshopů, při nichž se vařilo, děti tvořily a vzájemně jsme poznávali své kultury. Dále jsme poskytli zázemí pro sérii psychorelaxačních programů ve spolupráci s Eko Art Therapy Institutem. Pro cílovou skupinu proběhla burza práce a informační schůzka, kde zástupkyně z úřadu práce představily zúčastněným podmínky a novinky získávání podpory ze strany ÚP.

Z dalších akcí stojí za to zmínit zahradní slavnost, sérii setkání S dětmi pro Ukrajinu, Zažít město jinak nebo knižní večer s paní Ritou Lyons Kindlerovou. V pohotovosti byl i náš

Komunitní šatník, který byl díky dobrovolníkům a dárcům průběžně doplňován poptávanými věcmi.

Nadále jsme k dispozici ve všední dny od 8.00 do 15.00. Pro více informací volejte kancelář MAS Brdy–Vltava na tel. 605 344 750 nebo
koordinátorce centra na tel. 603 592 627.
Rádi bychom poděkovali všem, kteří se do pomoci spolu s námi zapojili.

Za tým MAS Brdy–Vltava Eva Lenhartová

Reklama

Předchozí článekPomoc existuje a není ostuda si o ni říct
Další článekMorový sloup sv. Tekly