Raci v rybníku PapežDne 17. 3. 2021 proběhl výlov rybníka Papež, kterému předcházelo poměrně dlouhé období postupného snižování hladiny.

To přilákalo řadu lidí na objevné procházky po vypuštěném dně nádrže. Přitom si někteří jistě všimli přítomnosti raků. Za normálních okolností by nad tím srdce nejednoho z nás zaplesalo – raci jsou stále považováni za jakousi ikonu ochrany přírody. V tomto případě není ale radost rozhodně namístě. Nejedná se totiž o náš původní druh raka, ale o velmi nebezpečného invazního živočicha, pocházejícího ze Severní Ameriky – raka pruhovaného. Tento druh představuje smrtelné nebezpečí pro oba u nás původní druhy – raka říčního a raka kamenáče, i pro již zdomácnělého raka bahenního. Toto nebezpečí tkví nejen ve skutečnosti, že se rak pruhovaný velmi rychle množí a je agresivnější nežli naše druhy, ale především v tom, že přenáší pro naše raky smrtelné onemocnění – takzvaný račí mor. Jemu samotnému za normálních podmínek tato choroba neublíží, nákaza račím morem ale končí velmi dramaticky pro populace našich původních raků – velmi často v celém toku či rybníku i během celkem krátké doby (v řádu týdnů) všichni uhynou. Místní raci pruhovaní, které sem někdo v minulosti neuváženě vysadil, jsou tak zřejmě i příčinou nedávného vyhynutí raka říčního v celé Kocábě!

Proto prosím za žádných okolností nezachraňujte tyto živočichy, nemanipulujte s nimi, a především je nikam nepřenášejte. Nejenže je to zakázané, ale především tak pomůžete chránit naše původní druhy.

Mgr. David Fischer, zoolog,
Hornické muzeum PříbramPředchozí článek10.000 kroků pro zdraví
Další článekSpolečenská kronika