Připravované projekty na rok 2022

Vizualizace rekonstrukce náměstí Komenského


1. Infrastruktura města

Hlavním projektem, jehož cílem je změnit tvář města, je rekonstrukce náměstí Komenského. Na jaře budou zahájeny stavební práce. Na ploše současného parkoviště vznikne nová klidová oblast pro setkávání občanů, trhy a kulturní akce. Jedná se o jedno z nejfrekventovanějších míst, kudy denně projde přes 1 000 školáků a mnoho obyvatel i návštěvníků našeho města. Náměstí získá nový povrch, budou vysazeny nové stromy v souladu se současnými poznatky péče o zeleň ve městě. Na náměstí se také vrátí památník obětem 1. sv. války, který na něm původně stál. Součástí úprav bude také nové osvětlení a vybudování rozvodů pro regionální trhy a koncerty. Zakázku v hodnotě 34 mil. Kč vč. DPH získala ve výběrovém řízení firma Metrostav. V oblasti náměstí Komenského bude probíhat více stavebních činností. Město plánuje opravu průčelí fasády základní školy. Soukromý investor pak zahájí celkovou rekonstrukci budovy pošty, ze které by mělo vzniknout moderní administrativní centrum. Provoz pobočky České pošty zůstane dle posledních informací nepřerušen i v průběhu stavebních prací.
Pokračovat budou investice do vodohospodářské infrastruktury (8,5 mil. Kč). Staré rozvody je třeba průběžně nahrazovat novými, a tak snižovat a ztráty vody a riziko havárií.

2. Doprava

V oblasti dopravy budou na jaře dokončeny zbylé stavební úpravy na ulici Pražská. Po zimní přestávce se vrátí společnost Robstav, aby dokončila křižovatku na Tyršově náměstí, výsadbu zeleně a vodorovné značení v celém úseku od zámku po evangelický kostel. Hlavní dopravní stavbou pro rok 2022 bude celková rekonstrukce ulice Nad Papežem v úseku od bytovek až po křižovatku s ul. Loukotova. Tato ulice, kterou vede hlavní provoz směrem na Vlašku, je dlouhodobě ve velmi špatném stavu. V rámci rekonstrukce bude ulice rozšířena, bude vedle ní vybudován chodník pro pěší, bude osazeno nové osvětlení a vznikne také 20 nových parkovacích míst jak pro obyvatele Větrníku, tak návštěvníky okolí rybníku Papež. Nyní probíhá kompletace stavební dokumentace, následně bude vypsáno zadávací řízení na zhotovitele. Odhadovaná cena je 8 mil. Kč.

Mezi další stavby patří rekonstrukce ul. Husova (6 mil. Kč) a oprava chodníku kolem Pražské ulice v úseku od nádraží až po křižovatku s ulicí Březová na úrovni čerpací stanice MOL (4 mil. Kč).
Rozpočet města také počítá s rekonstrukcí chodníků kolem prodejny Bedřich a na Dukelském náměstí kolem budovy pečovatelské služby (1,5 mil. Kč). Krajská správa a údržba silnic (KSUS) se chystá k celkové opravě silnice č. 114 v úseku od prodejny Lidl do Staré Hutě. Pro čtyři dobříšské mosty, které má ve správě KSUS, se letos připraví dokumentace. Vlastní rekonstrukce začne pravděpodobně až v roce 2023. Týká se to takzvaného Karlova mostu přes Pilský potok na silnici č. 114, dvou mostů v ulici Pod Hřbitovem a mostu na silnici č. 119 směrem na Rybníky u anglického parku. Vzhledem k technickému stavu je na všech mostech již nyní zúžený průjezd a tak to zůstane po celý letošní rok.

Most do Brodců, který je ve správě města, je ve špatném technickém stavu, aktuálně na stupni 6 „velmi špatný“ ze sedmistupňové škály. Prohlídka v roce 2019 potvrdila, že most již nemá smysl opravovat a je třeba postavit nový. Letos připravíme projektovou dokumentaci, tak aby stavba mohla být zahájena v příštím roce.

V letošním roce plánujeme také novou zastávku na Prachandě, která nahradí nevzhledný plechový objekt. Na Mírovém náměstí budou cestujícím ukazovat čas příjezdů nové digitální jízdní řády.
Po dohodě s KSUS a Policií ČR plánujeme úpravu místa pro přecházení u Kostelíčku. Na silnici bude dokresleno vodorovné značení tak, aby řidiči byli předem upozorněni na místo se zvýšeným pohybem chodců. Ve spolupráci s okolními obcemi chceme dále usilovat o zákaz průjezdu tranzitní těžké dopravy centrem města. K tomu máme aktualizovaná data z měření ČVUT. V loňském roce se v oblasti podpory cyklistiky nestihlo mnoho. O to více chceme tento způsob dopravy podpořit letos. Navážeme na jednání s Policií ČR o možnostech značení cest ve městě. Město konečně získá aktualizaci cyklogenerelu s návrhy cest pro dojíždění do škol. Společně s řediteli škol také budeme hledat možnosti, jak na školních pozemcích vybudovat bezpečná stání pro kola. Do propagace patří i společné vyjížďky. Plánujeme také na jeden den uzavřít pro auta ulici Školní a dát ji plně k dispozici pěším a cyklistům.

3. Územní rozvoj

I v letošním roce budou pokračovat práce na změně č. 3 územního plánu. Její zadání bylo odsouhlaseno zastupiteli již v lednu roku 2020. V loňském roce byla dokončena návrhová část a proběhlo posuzování vlivu uvažovaných změn na životní prostředí, takzvaná SEA. V lednu byla návrhová část zkompletována a zveřejněna na webu města, nyní probíhá sběr připomínek. Celý proces bude ukončen projednáním a případným schválením změny č. 3 zastupitelstvem. Zkraje roku 2022 již proběhlo veřejné projednání územní studie lokality Brodce. Tato studie upřesňuje, jak by mohla lokalita do budoucna vypadat: definuje parametry možné zástavby rodinných domů a nezastavitelné zelené plochy. V tomto místě je plánováno i zřízení komunitní zahrady. Po schválení se studie stane jedním z dokumentů, který bude sloužit úřadu územního plánování při jeho rozhodování.

4. Životní prostředí

V loňském roce město nechalo vypracovat studii k možnému využití střech městských budov pro instalaci fotovoltaických panelů. Ze studie vyplývá, že největší potenciál má střecha sportovní haly. V letošním roce bychom chtěli připravit projektovou dokumentaci, tak aby bylo možné v roce 2023 stavbu realizovat, ideálně za využití dotačních programů z fondů EU. Podle studie by panely na sportovní hale jednak pomohly významně pokrýt spotřebu elektrické energie v této budově, a tedy ušetřit městu peníze, navíc by před sportovní halou mohla vzniknout 4 nabíjecí místa pro elektromobily. V oblasti zásobování vodou předpokládáme v úzké spolupráci s okolními obcemi další kroky v přípravě projektu možného přivaděče, a to ve variantě napojení na příbramskou soustavu nebo vybudováním vlastního odběrného místa z vodní nádrže Slapy. Vodohospodářská společnost Dobříš (VHS) v letošním roce zahájí instalaci prvních 400 chytrých vodoměrů v Dobříši. Přínosem by měl být okamžitý přehled o spotřebě a včasná indikace případných havárií. VHS také ve spolupráci s vedením obce Voznice a vlastníky pozemků připravuje průzkum vydatnosti možných nových zdrojů vody pro Dobříš právě v lesích u Voznice. V oblasti předcházení a likvidace odpadů budou probíhat další jednání se zástupci bytových domů, tak aby svoz odpadu byl i pro obyvatele bytovek adresný a umožňoval jim získávat slevu za třídění a snižování odpadu. Po dohodě by měla vzniknout další chráněná uzamykatelná stání. I v letošním roce budeme bedlivě sledovat množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu na území města a hledat cesty, jak jej snižovat.
V loňském roce proběhla na mnoha místech města výsadba stromů, květin a keřů. Ve výsadbě budeme pokračovat, zaměříme se však více na péči o již existující zeleň. Z řady nápadů můžeme zmínit například projekt revitalizace zeleně v okolí budovy radnice a autobusových zastávek na Mírovém náměstí, kde město dokonce žádá o spolufinancování z dotačního titulu.

5. Školy

I letos budou probíhat investice do dobříšských škol a školek. Oprava fasády ZŠ Komenského už byla zmíněna. 2. ZŠ se dočká další modernizace počítačových sítí (500 tis. Kč) a výměny protipožárních dveří. ZŠ Lidická plánuje na léto oslavy kulatého výročí. Tato škola potřebuje výměnu oken a zateplení. Letos máme v plánu připravit projektovou dokumentaci a najít vhodný dotační titul v rámci snižování energetické náročnosti budovy. Podobná projektová příprava je plánována pro opravu střechy 5. mateřské školky. Na prosincovém zastupitelstvu byla schválena na tento rok finanční podpora 200 tis. Kč pro soukromou ZŠ Trnka. Tato škola rozšiřuje nabídku různých vzdělávacích přístupů pro dobříšské děti.

6. Sociální a zdravotní oblast

V dubnu letošního roku by měla být dokončena celková rekonstrukce bývalé ubytovny na Větrníku. Město tak po kolaudaci získá 29 moderních bytů vč. denní místnosti pro správce a sociálního pracovníka. V letošním roce bude také zahájena rekonstrukce prostor v domě s pečovatelskou službou na Dukelském náměstí, tak aby v místě vznikl denní stacionář pro seniory. Taková služba v Dobříši zatím chybí. Odhadovaný náklad je 7 mil. Kč.

V budově polikliniky bude zahájena celková rekonstrukce rozvodů vody, topení a elektřiny. Ty jsou již několik let v havarijním stavu. Stavební práce budou probíhat za provozu jak v letošním, tak v příštím roce. Bude tedy vždy opravována jen část budovy a bude třeba podle stavby přesouvat jednotlivé ordinace. Letos jsou náklady odhadnuty na 3,7 mil. Kč.
V předchozích ročnících participativního rozpočtu se opakovaně hlasovalo o instalaci veřejného defibrilátoru. Ten bude letos pořízen a umístěn v blízkosti sportovišť V Lipkách.

7. Sport

Město bude podobně jako v minulých letech podporovat jak celoroční činnost sportovních oddílů, tak jednorázové akce, turnaje a závody. K tomu primárně slouží dotační fond, který byl navýšen o 700 tis. Kč proti loňskému roku. Zimním sportem v našem městě se především díky obřímu úsilí obnoveného Hokejového klubu Dobříš stalo bruslení a hokej. Od konce ledna se o kvalitu ledu stará nová rolba, zatím zapůjčená do doby, než dorazí zcela nový stroj (600 tis. Kč ročně). Město bude dál investovat do opravy zázemí zimního stadionu. Na jaře proběhne kompletní rekonstrukce šaten a sociálních zařízení (cca 1 mil. Kč). Umělý povrch na fotbalovém hřišti se dočká výměny. Současná umělá tráva dosloužila a hřišti tak hrozí ztráta certifikace. Hřiště je hojně využíváno nejen fotbalisty, ale v dopoledních hodinách slouží jako plocha pro dobříšské školy. Projekt v celkové hodnotě 16 mil. Kč by měla z části pokrýt dotace z Národní sportovní agentury. Žádost byla podána již v loňském září. Sportovní hala sice prošla velkou rekonstrukcí před 3 roky, v letních měsících však intenzivnímu sportování brání chybějící klimatizace. V letošním roce chceme tento nedostatek vyřešit a ještě stále zánovní vzduchotechniku rozšířit o chladicí jednotku (2,7 mil. Kč). Návštěvníci školního areálu a městských sportovišť si mnohdy stěžují na chybějící parkovací místa u sportovní haly. Proto letos plánujeme v této lokalitě doplnit další parkovací stání v místě současného betonového ostrůvku (1,5 mil. Kč). Opravené atletické hřiště mezi školami také dostane nový přístřešek pro žáky, který zajistí stinné místo v horkých dnech.

Zástupci sportovních oddílů v Dobříši i učitelé tělocviku již dlouho upozorňují na nedostatek tělocvičen. Nová zakrytá víceúčelová sportovní plocha je skutečně potřeba. V letošním roce bychom chtěli najít vhodný pozemek a připravit projekt pro výstavbu v příštím roce. Už delší dobu také hledáme místo pro pumptrackovou dráhu. Vhodným kandidátem se jeví městský pozemek za dětským hřištěm na Větrníku u rybníku Papež. Povede se boule pro hravé cyklisty vybudovat už letos?

8. Kultura a podpora turismu

Na letošní Dobříšské májové slavnosti se můžeme těšit už nyní. Pracovníci kulturního střediska připravují velmi nabitý program, který se bude odehrávat na několika scénách.

Na své by si měli přijít příznivci popu, ale i dechovky nebo hiphopu. Prostor dostanou i dobříšské sportovní oddíly a místní muzikanti. Očekáváme účast hostů z partnerských měst, poprvé by se měli představit naši přátelé z polského Wągrowce. Nejen obyvatele Dobříše, ale i návštěvníky města bude znovu lákat Festival hudby Zámek Dobříš, jehož druhý ročník je plánován na srpen. V září pak proběhne slavnostní večer, kdy budou uděleny Ceny města Dobříše. Knihovna stále hledá možnosti, jak získat v blízkosti současného působiště prostor pro přednáškový sál, který by umožnil rozšířit akce knihovny o další přednášky a besedy. Letos je v plánu projektová příprava. I v tomto roce budeme investovat do kulturního dědictví. Opravy se dočká interiér kostelíčku.

Položeny by měly být také další kameny zmizelých na památku obětem holocaustu v centru města. V loňském roce Dobříš vstoupila do spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko. Letos bychom tak měli využít společné propagace turistických cílů v našem městě a okolí na platformě tohoto spolku. Stále také probíhají jednání s majiteli pozemků, abychom mohli vybudovat stezku přes Trnovský potok kolem Papeže. Město se i letos aktivně zapojí do tradičních turistických akcí v našem regionu, jako je pochod Pičín–Řitka, pochod na Čtyřmezí či putování na Svatou Horu po Svatojakubské cestě.

Vážení spoluobčané, jak můžete vidět, plánů máme skutečně hodně. Při jejich realizaci se jistě vyskytnou nějaké nepředvídané komplikace. Ty jsme připraveni průběžně řešit. Každá změna s sebou zpravidla nese určitá dočasná omezení, dočasné snížení komfortu v dané lokalitě, větší stavební hluk, dopravní objížďky apod. Bez těchto omezení však změny realizovat nelze. Věříme, že přijmete tato omezení s pochopením. Děkujeme.

Pavel Svoboda, Dagmar Mášová, Tomáš Vokurka



Předchozí článekKdy se bude v Brodcích stavět?
Další článekDobříš schválila zadlužení města a odmítla čtvrtmiliardovou investici