Předvánoční čas na ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35

Vánoční cinkání

Dnes 2. prosince bylo u nás ve škole odpoledne Vánoční cinkání. Přišly jsme na něj s kamarádkou a hned začalo sněžit. Bylo to venku v areálu školy. Učitelé byli hodní. Bylo tam asi 8–10 stánků. Byla hodně velká zima. Ale bylo to tam krásné a také tam zase bylo mnoho lidí. Ve stáncích byly palačinky, párky v rohlíku, ředitelské uši, svíčky, svícínky… Po chvíli byly střechy stánků celé bílé. Odešla jsem s krásným pocitem.

GRATULUJEME: Úspěch v soutěži „Kde hasiči pomáhají“

Vítězové soutěže HZS Středočeského kraje „Kde hasiči pomáhají“ byli dne 9. prosince slavnostně vyhlášeni v Příbrami a byly jim předány krásné ceny. Na skvělém 3. místě v 5. kategorii se umístili žáci Samuel Kadlec a Antonín Močička ze 4.A. Ve 4. kategorii zvítězila Sofie Kyncl z 8.A.
Odměnou za jejich díla byly nejen ceny, ale i možnost prohlédnout si prostory HZS Příbram.

B. Borovičková

Florbal na „Starce“

Nejsme sice sportovní škola, přesto však máme za poslední dva roky nezanedbatelné úspěchy ve florbalových soutěžích. Žáci naší školy navštěvují florbalové kroužky, které jsou k dispozici jak pro žáky prvního, tak pro žáky druhého stupně. Díky kroužkům zjišťují, že je tato hra baví, a poté často trénují doma nebo se zkoušejí přihlásit do místního oddílu, kde se florbalu mohou dále věnovat. Poté mohou bojovat o místo ve školním týmu a reprezentovat tak svoji školu na florbalových turnajích.
Vloni jsme dokázali v kategorii 8. a 9. tříd zvítězit na florbalovém turnaji v Příbrami, který pořádal místní klub. Zde jsme poměřili síly s dalšími pěti školami z okresu Příbram a po skvělých výkonech jsme celý turnaj ovládli, když jsme ve finálovém utkání přehráli ZŠ Březové Hory. Na jaře nás pak čekal menší turnaj v Novém Kníně, kde jsme opět předvedli perfektní výkony a turnaj jednoznačně vyhráli.
V kategorii 6. a 7. tříd jsme na florbalovém turnaji v Příbrami vybojovali skvělé druhé místo, když jsme ve velmi napínavém finálovém utkání prohráli v prodloužení proti ZŠ Březové Hory. Té se tak podařilo oplatit nám porážku ve starší kategorii. Na jaře se žáci 6. a 7. ročníku vybičovali ještě k lepšímu výkonu a stejně jako ve starší kategorii i oni dokázali turnaj v Novém Kníně ovládnout. Bohužel kvůli doznívající pandemii covidu-19 nebyl ani jeden turnaj postupový, a tak pro žáky devátých ročníku byly tyto turnaje bez možnosti postupu do krajského kola.
Největší úspěch zaznamenali vloni žáci 4. a 5. ročníku, kteří jako jediní měli možnost postupové soutěže ČEPS Cup, a této příležitosti se zhostili na výbornou. Po skvělých výkonech postoupili do republikového finále, ve kterém nakonec obsadili celkové 6. místo.
V letošním roce byly vypsány opět postupové soutěže i pro starší kategorie, a tak bylo o velkou motivaci postaráno. Velká část týmu, která vloni v 8. a 9. ročníku zvítězila, odešla na střední školy, a tak dostaly prostor nové tváře, které se mohly ukázat a bojovat o týmový úspěch.
V okrskovém kole jsme čelili týmům: Gymnázium Dobříš, 2. ZŠ Dobříš, ZŠ Nečín a ZŠ Nový Knín.
Tohoto kola se po tříleté pauze zúčastnila i děvčata. V kategorii 6.–7. ročníku jsme dokázali v kategorii chlapců po velmi těsném a vyrovnaném boji ve finálovém utkání proti 2. ZŠ Dobříš zvítězit a postoupit do dalšího kola – okresního finále, ve kterém bychom mohli bojovat o postup do kraje. Děvčata ve stejné kategorii sehrála velmi vyrovnaná utkání, ale nakonec se ukázalo, že nemáme potřebný klid v zakončení a nedokážeme proměňovat šance. I přesto naše děvčata získala krásné 2. místo. Důležité však bylo, že si dívky vyzkoušely turnajovou atmosféru. Některá děvčata se poté přihlásila na kroužek a chtějí se dále zlepšovat.
Další týden čekalo okrskové kolo také na chlapce a děvčata z 8.–9. ročníku. Na naše žáky čekaly týmy ze stejných škol jako u mladší kategorie. Chlapci měli velkou motivaci napodobit úspěch mladších spolužáků a postoupit do dalšího kola. Tuto motivaci bezezbytku využili a po velmi povedených a přesvědčivých výkonech okrsek vyhráli a postoupili do okresního finále. Děvčata podala také skvělý výkon, ale v posledním finálovém utkání bohužel těsně podlehla 2. ZŠ Dobříš a obsadila tak celkové 2. místo.
Díky výkonům, které chlapci v obou kategoriích předvedli, na ně další týden čekalo okresní finále. V tomto kole na nás čekali vítězové dalších okrsků: ZŠ Sedlčany, ZŠ Bratří Čapků Příbram, ZŠ Školní Příbram, ZŠ 28. října Příbram. Vítěz okresního finále mohl postoupit do krajského finále, které se koná ve sportovní hale Kladno. V prvním utkání naši mladší i starší žáci sehráli velmi vyrovnanou bitvu proti ZŠ Školní Příbram. V utkání nechybělo mnoho šancí na obou stranách, ale nakonec jsme ukázali větší šikovnost a v obou utkáních jsme zvítězili a vstoupili tak do turnaje velmi důležitou výhrou. Starší žáci na tuto výhru dokázali navázat i v dalších utkáních, celý turnaj ovládli bez ztráty bodu a zaslouženě se tak mohli těšit z obrovského úspěchu – postupu do krajského finále.
Mladší chlapci zvítězili i ve svém druhém utkání, ve třetím však smolně remizovali, a tak o celkovém vítězi rozhodovalo poslední utkání proti ZŠ Sedlčany. Zde jsme dokázali dát první branku, nakonec jsme se však před naším soupeřem museli sklonit a po prohře 1:2 jsme obsadili celkové 2. místo v okrese. I tak to byl pro naše chlapce veliký úspěch a motivace k tomu, aby poctivě trénovali a příští rok to zkusili znovu.
O dva týdny později čekalo na naše starší chlapce krajské finále. V něm na nás čekaly týmy: ZŠ Neratovice, ZŠ Na Výsluní Brandýs nad Labem, ZŠ Jilemnického Mladá Boleslav, ZŠ Dukelská Benešov a Sportovní gymnázium Kladno. Krajské kolo mělo skvělou úroveň a každý tým měl výborné hráče. Naši kluci si tak na vlastní kůži vyzkoušeli, jakou úroveň krajské kolo obnáší. V prvních dvou utkáních jsme nedokázali proměnit nabídnuté šance a remizovali. Další tři utkání jsme i po velkých bojích nedokázali převrátit na naši stranu a odnesli jsme si tři porážky. Chyběl nám potřebný tah na branku a možná nás trochu svázala tíha okamžiku. Nicméně i tak naši hoši odvedli skvělou práci a patří jim obrovský dík za vzornou reprezentaci školy a postup do krajského finále.
V letošním roce čeká cesta za obhajobou úspěchu z loňského ČEPS Cupu žáky 4. a 5. ročníku, kteří své první okresní kolo sehráli už ve čtvrtek 15. prosince ve sportovní hale Dobříš. Doufáme, že zopakují úspěch z loňského roku a opět se jim povede postoupit do dalších kol. Pro zájemce o florbal jsou k dispozici kroužky, na které se kdykoli během roku mohou přihlásit a vyzkoušet si, zda florbal je hra, která by je mohla bavit a ve které by mohli reprezentovat svou školu.