Přechod pro chodce u ZŠ Trnka je nyní bezpečnější

Autor foto: DH


O něco bezpečněji se nyní budou cítit chodci přecházející Příbramskou ulici z jedné strany na druhou v blízkosti křížení ulic Tylova a Lesní. Dosud nenasvícený přechod představoval hlavně nebezpečí pro školáky z nedaleké ZŠ Trnka či pro návštěvníky evangelického kostela. Město Dobříš na realizaci osvětlení získalo 120 000 korun od Nadace ČEZ v rámci grantu Oranžový přechod.
Dalších 40 000 Kč na vybudování středového ostrůvku přidalo ze svého rozpočtu, takže přechod je nyní pro chodce bezpečnější hned dvakrát.

Nové osvětlení a zebra s bezpečnostními prvky nyní na dálku upozorní řidiče a zvýší hlavně bezpečnost chodců. „V Dobříši se jedná už o druhý bezpečnostní přechod, který byl financován z Nadace ČEZ. První stejně jako tento kříží ulici Příbramskou, tedy velmi frekventovanou krajskou komunikaci. Oba přechody se nacházejí v místech, která jsou velmi riziková. Právě tento přechod byl jedním z těch, který se nacházel v havarijním stavu, a jeho opravu žádala i veřejnost,“ upřesnila za dobříšský úřad paní Julie Peterková.

Oficiální poděkování za realizaci úpravy právě tohoto přechodu zaslala vedení města také ředitelka ZŠ Trnka, která se nachází v těsné blízkosti křižovatky. Právě tento přechod se stává jednou z hlavních cest, kterou využívají žáci této školy.

Své díky vyjádřil také místostarosta Tomáš Vokurka: „Přechody na takto frekventovaných silnicích bývají velmi nebezpečné. Tady jde navíc o místo, kde se velmi často vyskytují děti, a tak jsem opravdu rád, že se povedlo zbezpečnit také tento přechod. Věřím, že hlavně za špatné viditelnosti upozorní speciální osvětlení řidiče na možné chodce ve vozovce.“

Za Nadaci ČEZ pak paní Michaela Ziková poznamenala pár zajímavých informací: „Nejvíce střetů vozidel s chodci se podle statistik odehraje právě za šera či v noci, tedy při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 %. Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Město Dobříš přitom již podruhé dobře zúročilo získané finanční prostředky v rámci grantu Oranžový přechod, neboť čím více bude mít na této frekventované komunikaci nasvícených přechodů, tím pochopitelně lépe.“

Zpracovala DH

Reklama

Předchozí článekTvoříme Dobříš 2020
Další článekHOSK Dobříš