Pozvánka na benefiční koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš pro Viktorii a IzabelMilí čtenáři, dovolte mi, abych vás seznámila s projektem, který je mou srdeční záležitostí.

Představím vám dvě nejdůležitější postavy, kterých se koncert týká. První se jmenuje Viktorie, je jí 5 let a žije v Měchenicích. Její maminka Lenka žila dlouho v Mníšku pod Brdy, takže k Dobříši a okolí má velmi blízko. Druhá holčička je Izabel, žije na Dobříši, je jí 9 let. Oběma bohužel osud nepřál a do vínku jim dal spousty překážek. Dal jim ale také milující rodiny, které jsou pro ně obrovskou oporou.

A jak to celé začalo?
Na začátku toho všeho bylo přátelství. Přátelství mezi mnou a maminkou Lenkou. Obě jsme byly s prvními dětmi společně těhotné a obě jsme byly ve stejný čas těhotné i podruhé. Vše probíhalo dobře až do doby, kdy Lence po porodu dcery Viktorie sestry řekly, že miminko je nějaké divné…
A pak se rozjel ten kolotoč návštěv doktorů, genetiků, terapeutů, zkrátka odborníků, kteří se po několika měsících shodli na diagnóze… a ne jedné. Rodičům malé Viktorky řekli, že má vzácný Westův syndrom, defekt síňového septa, centrální hypotonii, opoždění psychomotorického vývoje, deformitu chodidel a centrální poškození zraku. Není toho málo, že?
Druhá rodina, resp. maminka Erdenee, má ve střídavé péči tři děti, z nichž jedna dcera trpí nevyléčitelnou nemocí Spinální svalovou atrofií (SMA). To znamená, že je upoutaná na vozík. Diagnózu se rodiče dozvěděli po prvním roce malé Izabelky. Dokud se plazila a batolila, vše bylo v pořádku, ale ve chvíli, kdy už se měla postavit na nohy nebo začít chodit, přišlo zjištění, že to z nějakého důvodu nejde. A diagnóza byla na světě. Rodiče ta zpráva dostala. Protože jsou ale silní, situaci přijali a začali ovlivňovat věci, které měli ve svých rukou. Dokonce se Izabelka stala nejmladší českou vozíčkářkou, protože se už ve dvou letech naučila vozík sama ovládat. Nyní se holčička léčí ve FN Motol, má oslabené ruce, nohy i další svaly. Je ale veselá, vnímavá, ve škole se jí skvěle daří a do kolektivu zdravých dětí zapadla bez problému.

Plány a realizace
Měla jsem nápad a díky skvělým lidem se nám podařilo uspořádat benefiční koncert, který se uskuteční 13. května od 18 hod. v Zrcadlovém sále dobříšského zámku. Na programu bude Beethovenův houslový koncert a rádi s námi vystoupí Petr Vašíček a Markéta Fraňková. Zámek nám pomohl jako největší sponzor. Tiskové materiály a plakáty jsme dostali zdarma. Místostarostka a starosta jsou nadšeni a budou s námi. Lidé mohou přispět finančními dary do truhličky. Antonín Vrba bude dokumentovat celou akci.

Dražba obrazu
A já jsem přemýšlela, jak ještě zvýšit výtěžek akce. V hlavě mi hned vyvstala myšlenka – jsem přeci malířka. A co tedy namalovat obraz s názvem Naděje, který by se o pauze dražil? Myslím, že v těchto případech není fantazie nikdy dost.

Závěrem
Dovolte mi, abych poděkovala všem účinkujícím, lidem, kteří se na akci spolupodílí, sponzorům a všem, kteří mě podporují. Všichni účastníci se zřekli svého honoráře v plné výši, protože je nám všem jasné, že peníze potřebují rodiny holčiček. Vím, že jejich bolest v srdcích nezmizí, ale věřím, že budou mít radost z toho, kolik lidí jim je oporou.
Teď už záleží na vás, milí přátelé.
Srdečně a upřímně vás zveme na ojedinělý kulturní zážitek, který má velký přesah a který, doufám, rozzáří několik párů očí.

Mgr. Petra Bouška KvapilováPředchozí článekDobříšské večery hudby
Další článekKnihovna: KNIŽNÍ POHOTOVOST a TÁBOR PRO SENIORY