Pověsti z Dobříšska: minulost, která má budoucnostMěstská knihovna vydala před koncem minulého roku výpravnou knihu lokálních pověstí. Mladý, leč již renomovaný autor Karel Jerie převedl do komiksové podoby deset známých pověstí z Dobříše a okolí a další čtyři krátké doprovodil krásnými ilustracemi. Autorkou scénáře komiksů je jeho žena Martina Jerie Lukášková, ta také opatřila příběhy, zajímavými komentáři a současnými fotografiemi míst, ke kterým se pověsti vážou.

Proč jsme knihu vydali?
Málokdo ví, že do běžné programové skladby knihoven patří také besedy pro třídy mateřských, základních i středních škol. Pracovníci našeho dětského oddělení uspořádají ročně kolem pěti až šesti stovek takovýchto besed a jedním z témat, kterým se každoročně věnujeme, jsou místní pověsti. Snažíme se tak u dětí podnítit zájem o lokální historii, a to byl první impulz pro nové zpracování starých příběhů…

Co bylo předlohou knihy?
Po celá léta jsme pracovali s knihou „Dobříšské pověsti“ autorek Saši Lorenzové a Sylvy Stambergové – jsou to ovšem texty bezmála devadesát let staré a pro dnešní čtenáře leckdy obtížně čitelné, někdy potřebují doplnit či komentovat. A tak jsme se rozhodli vydat část pověstí paní Stambergové v nové úpravě. Ráda bych v této souvislosti vzpomněla na syna paní Stambergové, pana Jaroslava Stamberga, který nám velmi ochotně dal právo ke zpracování původních textů a vydání knihy velmi podporoval. Bylo nám velice líto, že se bohužel jejího vydání o pár týdnů nedožil.

Jak jsme to udělali?
Nejjednodušší bylo vybrat autory, to byla vzhledem ke kvalitě jejich práce snadná volba. Horší ale bylo sehnat peníze – nakonec se to však podařilo díky podpoře Ministerstva kultury ČR, Středočeského kraje, sponzorů a přispěvatelů do veřejné sbírky, kterou jsme pro tento účel vyhlásili. Byli jsme rádi, že ve výběrovém řízení zvítězila dobříšská Tiskárna Dvořák, se kterou máme dlouhodobě výborné zkušenosti, a tak se podařilo dát knize výbornou kvalitu i po stránce formální a technické.

Komu je kniha určena?
Doufáme, že forma uměleckého komiksu bude atraktivní pro malé i velké čtenáře, že jim přinese potěšení ze čtení i z lepšího poznání míst, kde žijí. Předpokládáme ale, že kniha může být zajímavá i pro lidi z jiných koutů země – samy příběhy i jejich krásné zpracování jistě pobaví jak milovníky historie, pověstí či vůbec dobrých příběhů, tak komiksové fanoušky jakéhokoli věku.

Kde je kniha k dostání?
Pověsti z Dobříšska si za cenu 299 Kč můžete koupit v knihovně, Informačním středisku Dobříš a v trafice U Davida.

A co dál?
Rádi bychom v budoucnu vydali další díl pověstí. Proto nás velmi zajímá, zda čtenáře první díl zaujme, a budeme vděčni za jejich komentáře, stejně jako za případné upozornění na další místní pověsti, ať už zapsané nebo pouze ústně tradované. Ať už si knihu koupíte, či půjčíte v naší knihovně, přejeme, ať se vám líbí!

Romana Bodorová

Reklama

Předchozí článekNovinky z Čapkovy Strže
Další článekZprávičky z naší MŠ