Oslava Dne Země na DobříšiV pátek 20. dubna Dobříš opět slavila Den Země. Každoročně, letos již po desáté, slavíme tento environmentální svátek hlavně úklidem veřejných prostranství a okolí města v celém týdnu, máme svůj Týden Země. Opět se uklízelo. A hodně.

Také se však oslavovala naše Země. Celý den se mluvilo o životním prostředí ve všech jeho podobách, o ochraně přírody, úklidu a třídění odpadu, ukazovalo se řešení mnoha problémů, se kterými se naše Země, náš stát, naše město i domácnosti každého z nás potýkají. Pochopitelně to bylo realizováno nenásilnou formou a zejména pro děti. I dospělý návštěvník hřiště v ul. Boženy Němcové si však mohl odnést mnoho informací a ponaučení.

Co tedy bylo k vidění? Studenti sexty dobříšského Gymnázia Karla Čapka si připravili téma třídění odpadů a předváděli zajímavé chemické pokusy. Mohli jste se zde dozvědět, jak dlouho se v přírodě rozkládá ohryzek jablka, igelitový pytlík, lahev od piva či tužková baterie. Také zde sopka chrlila lávu a létaly rakety. Vodohospodářská společnost Dobříš nabízela čistou i ochucenou dobříšskou vodu a propagovala tento způsob pitného režimu oproti tahání plastových lahví s nejistým obsahem. Také se na tomto stanovišti vyráběly šperky – kapičky z loga společnosti, prolézalo se velkou kanalizační rourou a chodilo na chůdách.

České ornitologické společnosti, a nejen jí, záleží na tom, aby ptáci v naší krajině i ve městech přežili. Proto se její zástupci vrhli spolu s dětmi do výroby polepek na dobříšské autobusové zastávky. Výzdoby zastávek se ujmou dobříšští skauti a sami budete moci vyhodnotit, jak se jim to povedlo.

Společnost Colloredo-Mannsfeld ukazovala včelí a rybí hospodaření. Předvedla, že oba tyto živočišné druhy do české přírody nejen patří, ale jsou zde dokonce nezbytné pro udržení rovnováhy. O včelách, úlech, výlovech rybníků či rybí obsádce se zde každý dozvěděl mnoho zajímavého.

Stánek okresního mysliveckého spolku na sebe upozorňoval již z daleka. Jednatel spolku si pro děti připravil zajímavé překvapení. Kromě poutavého vyprávění o myslivosti, chovu a ochraně lesní zvěře či zachování mysliveckých tradic představil trubače v plném ustrojení, který ukázal kouzla lovecké hudby.

Naši akci navštívili i zástupci Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické, aby ukázali, že na této vysoké škole se nedělá věda pro vědu, ale že všechny poznatky se aplikují do praxe a že i o skleničce vody si můžeme dlouho a poutavě vyprávět. Mohli jste se třeba dozvědět, že není voda jako voda, proč nemáte pít vodu z lesní studánky, jaký je rozdíl mezi čističkou a čistírnou nebo co se má správně dělat s odpady.

Na Dobříš zavítaly i organizace, zabývající se tříděním odpadu. Byla zde společnost Eko-Kom se svým programem Tonda Obal na cestách, propagujícím třídění odpadu, a společnost Elektrowin s programem Recyklace je legrace, zaměřeným na recyklaci elektrospotřebičů. Svůj stánek na této akci mělo pochopitelně i město Dobříš. Děti zde byly zkoušeny z poznávání rostlin i živočichů, byla připravena opičí dráha a zatloukaly se hřebíky do špalků ze stromů pokácených na Dobříši. Zatloukat hřebíky bavilo každého, malé holčičky v šatičkách i odvážné muže.

Ani to však není všechno, kromě dalších stanovišť s tématem životního prostředí se děti vyřádily na skákacích hradech a nafukovacích atrakcích a za odměnu obdržely malé dárky. Celý den se náramně vyvedl, čemuž pomohli všichni, kteří pro vás výše popsanou i další nepopsanou zábavu připravili, a také počasí, které nám tento dubnový den přineslo plno sluníčka a červencové teploty. Děkuji moc všem spoluorganizátorům a pomocníkům, kteří přispěli k této akci, umožnili dobříšským dětem i dospělým důstojně a kvalitně oslavit Den Země na Dobříši a pomohli propagovat myšlenky ochrany životního prostředí.

Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

 

Na Dobříši uklizeno po Týdnu Země

Reklama

Předchozí článekUpozornění pro rodiče nově narozených občánků města Dobříš
Další článekNa Dobříši uklizeno po Týdnu Země