Orientační běžci reprezentovali na štafetovém mistrovství republiky

O víkendu 8.–9. října 2022 se ve Výšince (Dvůr Králové n./L.) konaly dva nejvýznamnější klubové závody sezóny 2022. V sobotu proběhlo mistrovství a veteraniáda ČR štafet, v neděli pak bylo mistrovství a veteraniáda ČR klubů a mistrovství ČR oblastních výběrů žactva.
    Pořadatelé z OK 99 Hradec Králové zorganizovali nádherný šampionát, kde se každý den potkalo a vzájemně si fandilo téměř dva tisíce závodníků od žáků přes mistrovské kategorie DH18 a DH21 až po veteránské kategorie.

Šampionátu se zúčastnili také orientační běžci z OK Dobříš – dorost i dospělí, a v barvách Středočechů 12 žáků z OK Dobříš.
    Do sobotního mistrovského závodu štafet bylo třeba se kvalifikovat ze seriálu závodů po celý rok. Z OK Dobříš na MČR postoupily štafety D18, H18 a D21. Na závodě MČR dopadli nejlépe na 21. místě dorostenci v H18. Ve veteraniádě a veřejném závodě běželi i dobříšští zástupci a v barvách Středočechů žáci. Znalost terénu do nedělního finále byla více než užitečná.
    Nedělní ráno přivítalo závodníky sluníčkem a místy i jinovatkou.

Do závodu mistrovství ČR oblastních výběrů žactva Středočeši vyslali čtyři 8členná družstva. Ve štafetě žáků se startuje v pořadí H14, D14, H12, D12, D12, H12, D14 a H14 (tj. hoši/dívky do 14/12 let). Každá žákovská štafeta v závodě MČR musela najít a orazit celkem 108 kontrol! Středočeši zaběhli solidně, medaile však byla daleko. Nejlepší štafeta žáků Středočechů skončila na 18. místě z celkem 33 štafet. Máme co zlepšovat, mapově i fyzicky – příští rok je cílem dobytí první desítky.
    V kategorii dospělých a dorostu zaslouží pochvalu za výborný výkon sedmičlenná štafeta DH18, která v neděli obsadila 14. místo z celkem 41 štafet. Štafeta běžela ve složení: Martin Snížek, Adéla Kotková, Matouš N. Petrilák, Alžběta Kašparová, Václav Lorenc, Julie Bambousková, Jakub Janda.
    Na závěrečném vyhlášení mistrovství a celoročních soutěží jsme zatleskali naší závodnici Julii Bambouskové, která v žebříčku A 2022 získala 3. místo v kategorii D16A.

Účast na štafetovém mistrovství republiky je nejen odměnou za celoroční snažení, sportovním zážitkem a velkou zkušeností, ale také inspirací do budoucna pro trenéry i závodníky.