Naše videa vám poradí, jak zvládnout péči v domácím prostředí



Péče v domácím prostředí o děti či dospělé se zdravotním postižením, o nemocné, stárnoucí rodiče či partnera je náročná a patří k jedněm z nejtěžších situací v životě, se kterými se setká mnoho z nás. Informace a návody, které by v těchto případech pomohly, nejsou snadno dostupné.
Pečující na péči ale nemusejí být sami!

Pracovníci z Centra pro komunitní práci střední Čechy vytvořili video rady pod souhrnným názvem „Pečovat a žít doma je normální“. Vznikla 4 videa, která obsahují rady, jak se s náročnou situací
vyrovnávat: Co udělat nejdříve, Finanční a materiální podpora, Kdo mi s péčí pomůže a Co a jak dál.

V České republice jsou stovky tisíc těch, kteří pečují o své blízké, a část z nich neví, jak na péči nebýt sám. „Dochází k tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří několik let doma pečují například o manžela, partnera, dítě / dospělé dítě se zdravotním postižením a nevyužívají všechnu podporu, kterou stát a další instituce nabízejí. Proto jsme vytvořili krátká návodná videa pro pečující, která na sebe tematicky navazují, vycházejí z našich zkušeností, zkušeností našich klientů a rozhovorů s odborníky. Forma videí reaguje na různé komunikační možnosti pečujících. Animace umožní se vizuálně zorientovat, díky mluvenému slovu získají informace i lidé se zrakovým postižením, titulky zprostředkují obsah i těm, kteří mají horší sluch, a znakový jazyk zajistí předání informací neslyšícím,“ vysvětluje ředitelka CPKP střední Čechy Martina Macurová.

První video obsahuje rady a doporučení, co je potřeba zařídit, když rodina začíná o někoho pečovat. Druhé video je věnováno možnostem materiální a finanční podpory, kterou mohou pečující čerpat. Třetí video poskytuje základní rady, které sociální a jiné služby mohou pečujícím rodinám pomoci. Poslední video je věnováno tomu, jak se vyrovnat s odchodem blízkého člověka, a praktickým otázkám, které je potřeba vyřešit.

Cílem je šířit informace ve srozumitelné a snadno dostupné podobě mezi co největší počet pečujících. Zvlášť v současné době jsou videa vhodným zdrojem informací pro rodiny či jednotlivce, kteří doma pečují o své blízké.

Videa vznikla ve spolupráci s grafickým studiem Mowshe, s. r. o., Deaf friendly a dalšími odborníky. Jsou dostupná zdarma pro všechny zájemce, například poskytovatele sociálních a zdravotních služeb, města, obce a další instituce.
Naleznete je na webových stránkách www.cpkp.cz, na webu města Dobříše, v seriálu našich příspěvků na portále Dobříšsko aktuálně a také na YouTube.

Centrum pro komunitní práci střední Čechy je organizace, která se od roku 1996 věnuje vzdělávání a poradenství, tvorbě strategií, podpoře komunikace a různým analytickým činnostem. V posledních letech se zaměřuje na neformálně pečující ve Středočeském kraji, kterým poskytuje poradenství, realizuje pro ně různé vzdělávací aktivity a podporuje vznik a setkávání svépomocných skupin.

Za tým CPKP střední Čechy koordinátorky pomoci pro Dobříšsko, na které se můžete obracet:

Monika Bártová, mobil: 606 418 406,
e-mail: monika.bartova@cpkp.cz,
Petra Štěpová, mobil: 773 661 130, 
e-mail: petra.stepova@cpkp.cz,
www.cpkp.cz/strednicechy.



Předchozí článekProč došlo ke změně v projektu Tvoříme Dobříš 2020?
Další článekZávěr projektu „Podpora dlouhodobě nezaměstnaných v regionu Brdy–Vltava”