Místostarostka Dagmar Mášová: Ohlédnutí za první polovinou roku 2021 na dobříšské radniciVážení občané Dobříše,
dovolím si shrnout posledního půl roku práce na radnici, který byl opravdu specifický po všech stránkách.

Osobně jsem tento rok začala se svou rodinou v karanténě, tak jako i mnozí z vás. Ne vždy jsem byla schopna pracovat on-line, takže jsem pracovala často v noci, ale na většinu plánovaných pracovních schůzek jsem se připojovala. Vše má své kouzlo a já jsem člověk, který se snaží i na tom špatném najít něco pozitivního, chci ale věřit, že nás už nic podobného nečeká.

V únoru už jsem se plně vrátila do práce a na úřadě se řešily odpady. Začal kolotoč kolem očkování proti covidu-19, na kterém jsme se točili společně s kolegy z úřadu až do března, než bylo očkování konečně spuštěno. Prioritní skupina byli pedagogičtí a nepedagogičtí zaměstnanci škol. Znovu děkuji vedení Oblastní nemocnice Příbram, skvělé koordinátorce paní Bouškové a mobilnímu týmu, byli úžasní. S paní koordinátorkou i řediteli školských zařízení v celém našem ORP jsme byli v neustálém kontaktu a ve zmatku a chaosu, který panoval, jsme připravovali seznamy. Musel nám sedět počet lidí pozvaných k očkování s množstvím dávek očkovací látky, hlídali jsme kdy, kdo onemocněl a neustále jsme přepočítávali. Bohužel, co jsme nemohli nikdo ovlivnit, byla dostupnost a distribuce očkovacích látek. V březnu jsme ve spolupráci s panem jednatelem, lékaři Střediska zdraví a ON Příbram připravovali očkování pro seniory 80+. Když už jsme občanům rozeslali SMS s termínem, musela se celá akce stopnout, protože bylo rozhodnuto, že seniory 80+ budou očkovat jejich obvodní lékaři. Byl to obrovský zmatek a moc mě mrzí, že pro nejohroženější skupinu obyvatel bylo očkování nejnáročnější, co se organizace a dostupnosti týká. Řešilo se také plošné testování zaměstnanců úřadu a městských organizací. Bohužel testování pro veřejnost se nám zavést plošně nepodařilo. V okolí Dobříše několik stabilních testovacích míst zřízeno bylo, ale my se s laboratoří, která by měla pobočku na Dobříši, nakonec nedomluvili.

V dubnu proběhlo výběrové řízení na pozici ředitelky 4. MŠ Dobříš. Velmi tímto děkuji paní ředitelce Vaňkové za její dlouholetou práci a nové paní ředitelce přeji v její práci jen to nejlepší.

V květnu se nám situace okolo pandemie začínala pomalu uklidňovat. V pondělí 3. května se začaly postupně vracet děti do školy. Ředitelé škol to vůbec v náporu vládních opatření neměli snadné, všichni pracovali i o víkendech, sledovali rychle se měnící novinky, řešili testy, dostatek ochranných pomůcek a ve finále se všichni stali i „odborníky“ na testování. Bohužel negativně otestované děti dál musely i ve třídách nosit ochranu úst, s čímž ne všichni rodiče souhlasí. V květnu jsem začala mimo jiné také připravovat slavnostní ceremoniál k odhalení pamětní desky generálmajora i. m. Josefa Balabána. Vzhledem k epidemickým opatřením to měla být původně komorní akce. Díky postupnému uvolňování se mi však nakonec podařilo ve spolupráci s Armádou ČR připravit velmi důstojnou akci, na které nechyběl průlet gripenů z Čáslavi, Posádková hudba AČR, 13. dělostřecký pluk z Jinců a spousta významných hostů.

A je tu červen… Dobříší nyní proběhla výzva s názvem „Petice pro návrat dětí do škol bez omezení“, kde rodiče apelují na mimotělní testování dětí od září a nenošení respirátorů. S rodiči iniciátory petice jsem měla schůzku, kde jsme si vysvětlili, že město jako zřizovatel škol nebude naléhat na ředitele škol a nebude je nabádat k nedodržování vládních opatření. Respektujeme a podporujeme ředitele škol, kteří dělají vše proto, aby děti mohly být ve škole. Nyní nás snad čekají krásné dva měsíce prázdnin, dovolených a klidu. Co bude v září, dnes nikdo není schopen říct. Jaká bude epidemiologická situace? Jaká budou platit omezení? Nařízení? Nebudu se pouštět do komentářů a hodnocení nařízení.

Všichni se těšíme na léto. Užijte si ho ve zdraví, věnujte čas setkání s přáteli, kamarády, nejbližšími. S některými jsme se opravdu dlouho nemohli potkat. Postupně se upravuje okolí Papeže, na plovárně vzniká příjemná odpočinková zóna s molem. Mám radost, že plovárna ožívá. Prosím jen návštěvníky, ať berou ohled na obyvatele okolních domů. Vím, že večerní plavání a posezení u rybníka má své kouzlo, ale nemusí to všichni vědět. Prosím nenechávejte v okolí rybníka a vlastně nikde po sobě odpadky. Když si donesu plnou lahev a nějaké dobroty, tak ji určitě unesu i zpátky, včetně obalů. Buďme na sebe opatrní, chovejme se k sobě hezky.

Dagmar Mášová,
místostarostka

Reklama

Předchozí článekVzduchoplavci v Dobříši
Další článekMěstská policie Dobříš funguje v našem městě již 30 let