Městský fotbalový klub Dobříš slaví 100 let od svého založení. Narozeninová oslava proběhne v sobotu 28. května a bude ve velkém stylu!

  Dobříš–Poděbrady 1:1 (divize) Stojící zleva: Soukup Ladislav, Máša Karel, Vondruška Josef, Drechsler Josef, Brož Tomáš, mistr sportu Preis Vlasta, Hamrák František Klečící zleva: Durdil Prokop, Vorlíček Josef, Vitásek Josef, Soukup Kamil, Vávra Jaroslav


  Je to až neuvěřitelné, ale MFK Dobříš slaví v letošním roce 100. výročí od svého založení. Pro vedení klubu a jeho členy je to výjimečná událost, při které chtějí historii i význam fotbalového klubu připomenout nejen dobříšským fotbalistům, ale i široké veřejnosti. K této příležitosti pak chystají také velkou oslavu s celodenním programem pro děti i dospělé, která je určena nejen fotbalistům klubu a jeho fanouškům, ale i široké veřejnosti.

  Z historie MFK Dobříš

  SK Dobříš byl založen 5. června roku 1922 v restauraci U Bílého lva v budově sokolovny. První zápas, který dobříšští fotbalisté hráli, byl sehrán v Pičíně, a to s místním AFK Horymír
  Pičín, který Dobříš vyhrál 4:0.
  Brzy po založení si dobříšský klub určil i své klubové barvy – černou a bílou. Hrávalo se na malém školním hřišti u 1. ZŠ Dobříš, kde dnes vede komunikace ke sportovnímu areálu v Lipkách. V roce 1925 byl za městem směrem na Příbram, vedle bývalého ČSAD, zakoupen pozemek a bylo započato pozvolné budování fotbalového hřiště. Definitivní podobu s kabinami a oplocením však získalo hřiště až v roce 1933, kdy byl jako mecenáš získán dobříšský sládek Ladislav Mattlach, po kterém byl stadion nejprve také pojmenován.

  Zprvu se hráči MFK Dobříš účastnili pouze přátelských utkání a až později se fotbalisté zapojovali do vyšších soutěží. Také dobříšský klub samozřejmě ovlivnila válka a poválečné období. Několikrát došlo také ke změně názvu klubu a jeho hráči zažívali vzestupy i pády. Významný byl pro klub hlavně rok 1960, kdy znamenal postup do tehdy třetí nejvyšší republikové soutěže, krajského přeboru. V následujících sezónách se hrál na stadiónu V Lipkách parádní fotbal, pravidelné byly 2 000 až 4 000 návštěvy a za Dobříš nastupovali i bývalí ligoví hráči jako Vlastimil Preis ze Sparty, Kladeňáci Josef Majer a Antonín Šolc nebo Karel Kotyšan z Čelákovic. Nejvyšší krajská soutěž se na Dobříši hrála kvalitně pravidelně až do roku 2004, kdy skončilo „A“ mužstvo na čtvrtém místě tabulky, což byl nesporný úspěch. Bohužel jsme opět soutěž nezvládli a po sestupu v roce 2007 začal strmý pád. V roce 2008 se nepodařilo udržet ani krajský přebor a následoval sestup do I. A třídy. Vše vyvrcholilo v roce 2009 pro fanoušky a příznivce dobříšského fotbalu potupným sestupem do I. B třídy. Tam se nakonec zastavil pád dobříšského fotbalu, když se „A“ mužstvo zachránilo v předposledním zápase soutěže na jaře 2010, do klubu se opět začala navracet trpělivá práce s mládeží a mohl začít návrat zpět do krajského přeboru, který se podařil v roce 2013. Po třech sezónách v krajském přeboru výbor klubu přijal nabídku k postupu do divize z pátého místa. V létě roku 2017 pak sehrál MFK Dobříš na domácím stadionu V Lipkách utkání, které vstoupilo do historie klubu, když v soutěžním utkání MOL Cupu před více jak 1 600 diváky nastoupil proti ligovému FC Slovan Liberec a splnil se tak sen mnoha generací dobříšského fotbalu.

  K příležitosti oslav 100. výročí MFK Dobříš jsme se navíc zeptali členů z jeho vedení, co pro ně klub znamená a co vše se chystá v rámci programu narozeninové oslavy. Na otázky odpovídal Martin Liška a Pavel Foltýn.

  Co pro členy z vedení klubu znamená letošní 100. výročí?
  Pro vedení klubu je takové velké výročí hlavně velikou zodpovědností, aby vše proběhlo a zorganizovalo se tak, jak si taková událost zaslouží. Je nám ctí, že právě my se můžeme podílet a být součástí takové akce, jako je 100 let fotbalu na Dobříši.

  Jaký se chystá program na samotnou oslavu 100. narozenin MFK Dobříš? Kdy se uskuteční, kde se uskuteční, bude se platit nějaký vstup?
  Oslavy se uskuteční ve fotbalovém areálu V Lipkách v sobotu 28. 5. 2022. Začátek bude v 11.00 hod.
  Budou se hrát hlavně zápasy mládeže a od 16.00 hod. se pak sehraje charitativní zápas známých osobností ze světa sportu, kultury a showbyznysu za tým Real Top Praha proti dobříšské staré gardě. Po tomto zápase vystoupí dobříšská skupina sCool Band pod vedením Pavla Růžičky a celým dnem bude provázet Karel Čihák.
  Od 21.00 hod. bude diskotéka s DJ Petrem Říbalem. Vstupné na akci bude pro děti zdarma, dospělí 150 Kč. Výtěžek ze vstupného bude oficiálně věnován v den oslav těm, kteří potřebují zdravotní nebo materiální pomoc. V této záležitosti ještě spolupracujeme s vedením města Dobříš a příslušným odborem.

  K tak významnému výročí jste se rozhodli připravit mimo jiné knihu? Kdy se na ni můžeme těšit a co vše v ní najdeme, kdo a jak dlouho na ní pracuje?
  Kniha ke 100 letům se skutečně připravuje, vyjít by měla přesně v den uskutečnění oslav, tedy 28. 5. 2022. Na co se těšit? Uvidíte, věřím, že se kniha ale bude líbit. V současné době se dělají úpravy, samozřejmě největší práce je sehnat dobové fotografie nebo informace. Pracuje na ní několik lidí, ale měl bych zmínit Magdalénu Kořínkovou, Jiřího Bradáče a Jana Soukupa, kteří mají lví podíl na tom, že kniha vyjde, protože to opravdu není jednoduché.

  Jak dnes MFK Dobříš funguje? Kolik máte členů, jak často probíhají tréninky, kolik máte týmů, kolik trenérů, jak často hrajete zápasy, v jaké jste nyní soutěži, jak se klubu daří?
  MFK má v současné době přes 250 členů, 10 mládežnických kategorií od nejmenší předpřípravky po dorost, dvě mužské kategorie a starou gardu. Tréninky všech týmů, kromě těch nejmenších, jsou vždy třikrát v týdnu. Co se týče trenérského obsazení, snažíme se, aby v každé kategorii byli vždy minimálně dva trenéři. U nejmladších kategorií je trenérů samozřejmě více, a to především z řad rodičů. Každopádně bychom ale v trenérské oblasti potřebovali nutně posílit. „A” tým hraje divizi B, což je čtvrtá nejvyšší soutěž v republice. „B” tým, dorost a starší a mladší žáci působí v krajských soutěžích. Ostatní týmy působí na úrovni okresu. Kategorie přípravek se pravidelně účastní menších či větších turnajů, mimo jiné i v rámci partnerství se Slávií Praha. Navíc v červenci tohoto roku proběhne na Dobříši fotbalový kemp, který společně spolupořádá právě Slávia Praha a MFK Dobříš. V srpnu proběhne na stadionu V Lipkách také kemp talentované mládeže OFS Příbram, stejně jako předchozí rok.

  Jaké jsou plány současného vedení klubu do dalších let?
  Určitě chceme dál pracovat na tom, aby fotbal a sport všeobecně bavil hlavně děti, to je základ všeho a také udržet děti v pohybu. Po finanční stránce se nám podařilo s městem po letech domluvit, za což městu velice děkujeme, a věříme, že takto budeme pokračovat i v budoucnu. Jinak samozřejmě dál pracujeme na zvelebování areálu, máme v plánu ve spolupráci s městem stavbu nové umělé trávy a úpravu zelené plochy pro ty nejmenší fotbalisty.

  Zpracovala DH
  Zdroj foto: archiv MFK Dobříš, Michael „Hrabák“ Kočí, DH

  Reklama

  Předchozí článekRadek Řechka: Poděkování nejen hráčům
  Další článekJarní události z Aerobik studia Orel Dobříš