Máme tu podzim aneb Listí do popelnice nepatří!

Ilustrační foto: www.pixabay.com


Milí občané, je tady podzim, s čímž je pro většinu z nás spojené hrabání velkých hromad listí, které stejně jako ostatní druhy biologicky rozložitelného odpadu do popelnice nepatří. Proto si možná mnozí z vás říkají – „Kam s ním?“ Možností je hned několik!

Možnost první – kompostovat má smysl

Nejpohodlnějším a pravděpodobně i nejlepším řešením, jak se zbavit popadaného listí, je kompostování. Téměř všechny druhy listí (mimo výjimek typu břečťan apod.) lze pohodlně zkompostovat v běžném domácím kompostéru. Důležité je, aby bylo listí do kompostéru uloženo rovnoměrně, aby nevytvořilo neprodyšnou krustu, pod kterou by mohl kompost začít vysychat a plesnivět (např. krusta z listí z ořešáku). Dostatečného přístupu vzduchu do kompostu je možné dosáhnout také například proložením listí větvičkami či suchými částmi rostlin. Kompostování lze urychlit například rozdrcením listí v drtičce na zahradní odpad nebo důkladným prohrabáním kompostu například vidlemi.

Možnost druhá – listí jako hřejivá přikrývka

Pokud máte na své zahradě okrasné rostlinky, které mají tendenci být křehké a třeba choulostivé na mráz (např. skalničky), listí můžete použít jako přikrývku, která tyto rostlinky ochrání před silnými mrazy. Listí je totiž stavbou tenké a lehké a při silnější vrstvě může vzduch, který zaplní mezery mezi listy, fungovat téměř jako přikrývka z dutého vlákna.

Možnost třetí – odvoz listí v pytlech na sběrný dvůr

Nemáte doma kompost, nebo máte větší množství listí ze zahrady? Další z možností, jak naložit s tímto odpadem, je listí shrábnout (ideálně hráběmi, tzv. vysavače na listí nejsou příliš šetrné k přírodě), dát do pytlů a odvézt na sběrný dvůr.

Možnost čtvrtá – list jako ozdoba

Máte naopak listí ze zahrady méně? Tak vězte, že suché listí může posloužit i jako působivá ozdoba do vázy, na podzimní okrasný věnec nebo jako součást jiného aranžmá. Hezky zbarvené listí lze také například zarámovat jako obraz. Kreativitě se meze nekladou.

A jak správně kompostovat i další BIO odpad? To se můžete dozvědět na YouTube kanálu v pořadu MOJE ODPADKY: 8. díl – Jak správně kompostovat.

Reklama

Předchozí článekSeriál: Pojďme společně zlepšit kvalitu ovzduší v Dobříši…
Další článekZměna v třídění papíru