Jumelage Dobříš–TonnerreKdyž zadáte slovo „jumelage“ do internetového překladače, vyskočí na vás místo českého slova „družba“ anglický termín „twinning“. Zatímco čeština naznačuje družnou konverzaci, francouzština i angličtina odkazují na velkou podobnost, kterou se vyznačují dvojčata.

Obojí lze říci o vztazích mezi partnerskými, chcete-li družebními, městy Dobříš a francouzským Tonnerre. Za více než 10 let výměnných pobytů navázali dobříšští občané osobní přátelství se svými tonnerrskými protějšky a setkání jsou rok od roku vřelejší.

V letošním červnu nás bylo z Dobříše jedenáct a strávili jsme v srdci Burgundska pár krásných dnů. Byli jsme ubytováni v rodinách, společně jsme se svými francouzskými přáteli navštívili historická města Troyes a Auxerre, degustovali jsme víno, hráli golf, obdivovali výstavu uměleckých plastik v lese a především si hodně povídali – o životě v našich městech, o tom, co bychom chtěli i nechtěli, o inspiraci, kterou ve svých partnerských městech nacházíme. Víte třeba, že čím příjemnější je veřejný prostor pro chodce, tím méně lidé používají auto? Jak to zařídit? Uspořádat výstavu v lese? S kým se domluvit, proč a jak? Jak podpořit místní zemědělce a podnikatele? Jak přijmout ve městě lidi jiné národnosti a pomoci jim? Že je to u vás s údržbou památek jinak? Aha… tak proto… Výměna názorů i zkušeností probíhala nad dobrým jídlem, pitím, venku i uvnitř, podle rozmarného počasí.

Letos se přidali dva studenti dobříšského gymnázia a jedna dobříšská studentka, která však plní své studijní povinnosti nedaleko v Dijonu. Všichni výrazně přispěli k omlazení našeho týmu a výborné náladě… dostali také úkoly: postarat se o fotky, dokumentaci, občasné překlady a o legraci. Starší účastníci zajišťovali tlumočení, řízení automobilů, organizaci, nenápadný dozor a příjemnou atmosféru.

Významnou změnou byla přítomnost paní starostky Jany Vlnasové, která si ve svém nabitém programu našla čas. Dobříšští starostové se na rozdíl od těch z Tonnerre neúčastní této akce pravidelně. Věřím, že to byl začátek dobré tradice, protože to znatelně přispívá nejen k utužení dobrých vztahů našich měst, ale i k načerpání dobrých nápadů. Město Tonnerre vede rovněž žena, paní Dominique Aguilar Agora, která do Dobříše zavítala již vícekrát. Obě dámy si vyměnily spoustu užitečných zkušeností. Společně se zúčastnily dne otevřených dveří v hasičské stanici neboli kasárnách, jak zní správný francouzský výraz. Také si popovídaly s místními při inauguraci revitalizovaného sídliště a naše paní starostka se seznámila s fungováním radnice v Tonnerre.

Francouzští přátelé přijedou do Dobříše na jaře 2020. Přidat se můžete i vy. Nemusíte nutně mluvit francouzsky, důležité je být otevřený a mít pozitivní mysl. Přivítáme všechny, kdo chtějí pomoci s organizací programu či se setkat s občany Tonnerre, případně je ubytovat. Rozhodně se tak obohatí o jiný pohled na svět a načerpají spoustu energie. Kontakt na nás najdete na facebooku na stránce Partnerství měst Dobříš–Tonnerre.

Mgr. Veronika Holíková

Reklama

Předchozí článekPřidejte se k nám aneb Zažít město jinak!
Další článekNavýšení frekvence svozů tříděného odpadu ze sběrných hnízd