Jak zastupitelé naplnili a nenaplnili výsledky referenda

Ilustrační obrázek generovaný umělou inteligencí


Únorové jednání zastupitelstva mělo promítnout výsledky referenda do změny územního plánu. V úvodu starosta konstatoval, že „zastupitelstvo města je povinno výsledek místního referenda respektovat, resp. jej naplnit“. Jak tomu pak bylo ve skutečnosti?

1. Vyjmutí městských pozemků v Brodcích ze zastavitelných ploch. Většina zastupitelů tuto změnu schválila. Proti byli čtyři zastupitelé z ANO, kteří tak ukázali, že je demokratická volba občanů v referendu ani zákony nezajímají. Těsně před hlasováním vznikl zmatek ohledně využití těchto ploch. Zastupitel P. Kadlec navrhl, aby byly klasifikované jako „plocha smíšená nezastavěného území“, což by umožnilo zachovat výběh s koňmi. Jenže parcely vyjmenované v usnesení jsou v části, kde bude zástavba na soukromých parcelách, a ne podél hlavní cesty.

2. Zachování a zpřesnění pravidel postupné výstavby (etapizace), tak aby město mělo čas připravit potřebnou infrastrukturu na nárůst počtu obyvatel. Naplnění referenda v této otázce vyvolalo největší diskusi a nevoli zastupitelů. Starosta P. Svoboda navrhl jiné znění zadání pro změnu územního plánu, než jaké odhlasovali občané v referendu. A většina zastupitelů (s výjimkou M. Sochora, F. Kahouna a P. Kadlece) to schválila, i když jsem je upozornil, že návrh starosty není naplněním výsledku referenda a nemusí obstát v případných soudních sporech (či to byl záměr?). Usnesení ke druhé otázce je nejednoznačné, a tak jsem všechny zastupitele oslovil se žádostí, aby vysvětlili, jak se podle nich bude postupovat.
Ještě více na pováženou bylo vystoupení vedoucí stavebního odboru městského úřadu, která sdělila, že do doby, než bude změna územního plánu zpracována a schválena (což může trvat rok), bude vydávat kladná závazná stanoviska k žádostem o stavby na plochách, kde se má podle dosud platných pravidel etapizace stavět až v další etapě – po zastavění velké většiny nyní rozestavěných lokalit, k čemuž však v Západní zóně ještě nedošlo.
Takový postup stavebního úřadu je porušením platného územního plánu a prakticky neguje výsledek referenda v otázce č. 2.

3. Nerozšiřovat zástavbu do okolní krajiny. Zastupitelé odsouhlasili (s výjimkou S. Vacka) zapracování třetí otázky referenda do změny územního plánu.

Jaromír Bláha


Reakce na článek J. Bláhy

Zastupitelé na jednání v únoru zohlednili výsledek referenda při zadání změny územního plánu. Jistě si toto rozhodnutí může vykládat každý po svém. Musím se však ohradit proti některým zavádějícím tvrzením pana Jaromíra Bláhy.

Schválené zadaní v otázce týkající se etapizace přesně vystihuje podstatu omezení výstavby a její fázování do etap. Schválené zadání umožní zahajovat další etapy výstavby podle zastavění 4 lokalit na hranici 85 %, jak definovala otázka v referendu. Je to určitě přesnější definice, než panem Bláhou proklamované omezení výstavby do doby zajištění potřebné infrastruktury: O budování infrastruktury žádná otázka v referendu nebyla.

O tom, že podmínky etapizace jsou splněny, informoval zastupitelstvo již před rokem architekt Vorlíček, který zpracovává změnu územního plánu a který mimo jiné dostal od města v roce 2020 zadání, aby nejednoznačné podmínky etapizace prověřil. Když tato svá zjištění prezentoval na jednání zastupitelstva loni v červnu, odmítl kolega Bláha, v té době zastupitel, tuto informaci byť jen vzít na vědomí. Když před skutečností zavřu oči, neznamená to, že neexistuje.

Podmínky etapizace v platném územním plánu jsou nejasné, proto v rámci zpracovávané změny proběhla jejich revize. Současné podmínky nestanoví přísný zákaz výstavby, jsou definovány volněji. V minulosti již vedení města i stavební úřad vydaly povolení, na základě kterých se postavilo, staví se nebo se připravuje výstavba v lokalitách omezených etapizací. Kde byla jaká přípojka na vodu či napojení na silnici povolena, kde byla uzavřena plánovací smlouva atd., to vše lze dohledat ve veřejně přístupných zápisech z rady města. Úřad územního plánování vydává závazná stanoviska k umístění staveb v souladu se zákonnými předpisy a s platným územním plánem.
„Na pováženou“ jsou tak zavádějící tvrzení pana Bláhy, nikoli jednání vedení města či úřadu územního plánování.

Pavel Svoboda, starosta



Předchozí článekNavýšení kapacity 5. MŠ Dobříš Větrník – čtvrtý rok v udržitelnosti
Další článekParkovací zóna C – Za Poštou