Jak se učí v leseLesní komunitní škola Dítě v lese má za sebou první pololetí své existence. Čas letí rychleji než voda v potoce a nestačíme se divit, co všechno už se děti naučily. Ve výuce, která je rozdělena na etapy, jsme se věnovali především kreslení forem, na které navazuje nácvik psaní, které doplňujeme zkoumáním čísel.

Vytváříme si vlastní učebnice, ve kterých pro každé jednotlivé písmenko nejdříve odvodíme jeho tvar pozorováním podobné formy v přírodě. Po pečlivém vypodobnění tvaru písmena zaznamenáme pomocí obrázků příběh, který si ke každému písmenku vyprávíme. Písmenka se neučíme psát jen do našich sešitů/učebnic, ale také je prožíváme celým tělem. Píšeme je různými končetinami do písku, vyšlapáme je do jehličí, tvarujeme je i ve vzduchu.

Podobně trénujeme také čísla a početní úkony. Nevěřili byste, jak kreativně dětí umí vymýšlet například varianty na početní řady. Vlastní pohyb považujeme za podstatný „učební materiál“. Nejen v matematice, ale i v ostatních disciplínách se snažíme zachytit i tu část jevů, která není při běžném pohledu viditelná. Napadlo by vás třeba, že význam čísla jedna se dá vyjádřit také jako jednota nebo jako planeta Země? Nebo že trojka může vyjadřovat rodinu s prvorozenětem a čtyřka síly světových stran?

Jednotlivé předměty, které všichni známe z našich školních let, se v naší lesní škole vzájemně prolínají nejen mezi sebou, ale také je propojujeme se vším, co pozorujeme a prožíváme při našem častém pobytu v přírodě. Komunikovat v anglickém jazyce se učíme v jedinečném prostředí Terra Farmy s rodilou Kanaďankou Bethany, která nám přitom pomáhá proniknout do tajů všeho dobrého, co se dostává na náš stůl.

Ani na naši jurtu, která je zázemím školy, nezapomněl Ježíšek se svými dárky. A tak se po Vánocích učíme hrát na darované ručně vyráběné pentatonické flétny. Užíváme si i radovánky spojené se zimou. Pravidelně bruslíme se zkušenými hokejisty na příbramském stadionu a v únoru nás čeká týdenní lyžařský pobyt na Šumavě.

Pokud se k nám chcete podívat, zavolejte nám, že přijdete na některý ze dnů otevřených vrátek, vždy poslední pátek v měsíci (třeba už 26. 1. 2018). Nebo se podívejte na naše stránky www.skolavlese.cz, jestli zrovna nezveme veřejnost na společné úterní vyrábění.

Těšíme se na vás
Barbora Pecháčková Uchytilová

Reklama

Předchozí článekNaše cesta do Belgie
Další článekPozvánka na volební členskou schůzi