Demolice chátrající budovy kina se uskuteční v březnuMěsto Dobříš řeší využití a budoucnost zdejší budovy bývalého kina více jak 15 let. Nyní je definitivně rozhodnuto. Chátrající budovu čeká demolice.

V posledních letech se o využití a budoucnosti tohoto místa vedly mnohé veřejné debaty. Vzniklo dokonce několik studií a plánů na přestavbu, ale ani k těm se žádné z vedení radnice neodhodlalo. Důvodem byly v první řadě velké finanční náklady, které by takovou přestavbu provázely. Stará budova bývalého kina se tak stala místem velmi nebezpečným, doslova magnetem pro sociopatologické jevy.

Současné vedení města rozhodlo o radikálním řešení

Chystanou demolici kina už v září 2020 potvrdil starosta Dobříše veřejnosti poté, co zastupitelstvo definitivně rozhodlo o zastavení poslední navrhované rekonstrukce: „Projekt knihovny se spolkovou činností se ukázal postupem času pro město příliš finančně náročný. Rozhodli jsme proto o odstranění budovy, která je v havarijním stavu.“ O demolici budovy však bylo rozhodnuto na základě odborného posudku statika už v roce 2017. Současné vedení radnice se rozhodlo k radikálnímu řešení, které tuto budovu tak jako tak čekalo. Realizace akce s názvem „Demolice bývalého kina Dobříš a následná revitalizace pozemku“ má podle plánů začít v březnu letošního roku. Město Dobříš během února v rámci veřejné zakázky vybralo na základě připravené projektové dokumentace zhotovitele bouracích prací a po odsouhlasení rady města byla podepsána smlouva o dílo.

Budova bývalého kina je na demolici připravena

Přípravné práce na odstranění budovy bývalého kina byly zahájeny na konci ledna letošního roku. Společnost Dokas Dobříš, s. r. o., která pro město zajišťuje komunální služby, odstranila staré zábradlí, vybudovala bezpečnostní oplocení, vyklidila interiér a odstranila některé dřeviny pro příjezd těžké techniky. Vzrostlé stromy, které na místě zůstaly, dostanou před samotným bouráním ochranné bednění pro omezení rizika poškození kmenů.

Po odklizení budovy bude v místě vybudován jednoduchý park

Celkový předpokládaný rozpočet projektu na demolici kina a vybudování nového parku činí necelé 3 mil. Kč. Tato částka pokryje odborné odstranění staré budovy a všech konstrukčních prvků, likvidaci veškerého vzniklého odpadu i vznik nového parku s lavičkami a výsadbou zeleně. Projekt je kompletně hrazen z vlastních finančních zdrojů města.
„Projekt jsme byli od začátku připraveni realizovat i bez dotace, protože jsme přesvědčeni, že odstraněním této nebezpečné ruiny a výstavbou nového parku vyřešíme dlouhodobý problém, který trápí širší centrum města a po jehož řešení občané opakovaně volali. Nicméně s definitivním verdiktem, který byl mimochodem známý už dávno, ale nikdy se neřekl příliš nahlas, přišly z veřejnosti i negativní ohlasy. Umím je pochopit, protože také my jako vedení města vnímáme určitý genius loci této budovy. Rozumím, že s místem, kde řada Dobříšáků prožila své první rande, se neloučí snadno. Troufám si ale říct, že budoucnost tohoto místa byla definitivně zpečetěna už v roce 2003, kdy došlo k jeho uzavření,“ uvedl místostarosta Tomáš Vokurka.

Zpracovala DHPředchozí článekSenzační příměstský tábor na konci prázdnin! To je Veselý příměšťák pro holky i kluky
Další článekSčítání lidu, domů a bytů