Co je biatlon

Za oficiální vznik biatlonu je považován rok 1958, ale jen pro muže. Předcházela mu řada pokusných závodů v různých podobách. Mezi nejvýznamnější patří i podíl tehdy tradičních branných závodů – Dukelského a Sokolovského závodu branné zdatnosti. Dukelský závod byl ve vytrvalostním běhu s vojenskými překážkami a byl pořádán v létě na počest bojů ve II. světové válce o Duklu. Tyto boje byly v létě. Boje u Sokolova byly v zimě, proto závod Sokolovský v běhu na lyžích a střelbě byl pořádán vždy v zimě.
    Právě Sokolovského závodu jsme se v roce 1953 zúčastnily jako tříčlenná hlídka z Dobříše já, moje sestra (později slavná kajakářka na divoké vodě s 6 tituly mistryně světa) a o něco mladší účastnice Věra Větrovská. Měly jsme možnost hodně trénovat střelbu na střelnici Svazarmu za domem, kde je nyní informační středisko.
    Vyhrály jsme okresní kolo i kolo krajské v Peci pod Sněžkou, hlavně zásluhou střelby. Postoupily jsme do celostátního kola, které se konalo v Nízkých Tatrách v Jasné dolině. Byla zde tehdy pouze Mikulášská chata. Neměly jsme ještě běžecké lyže a na sjezdových to šlo špatně. U některých se v Tatrách již běžky objevily. Jely jsme vlakem ve čtvrtek, v pátek jsme měly trénink. Z tréninku jsme se vracely s radostí, že se nám opět povedla střelba. Někteří účastníci již seděli u večeře a volali na nás – moc se netěšte, zítra ráno jedeme domů, zemřel Gottwald a pro smutek závody nebudou. Nechtěly jsme tomu věřit a namítaly jsme, že umřel Stalin a proč do toho pletou Gottwalda. Bohužel to byla pravda, hned ráno jsme jely domů a na celostátní úrovni jsme si nezajely. Moc nás to tehdy mrzelo.
    První závod v biatlonu v tehdejším Československu se uskutečnil v roce 1960, pouze pro muže. Až do roku 1984 byl biatlon doménou mužů. V tomto roce se uskutečňuje v Chamonix první světový šampionát pro ženy. Za dobu své existence získal český biatlon řadu významných sportovních úspěchů. Velmi úspěšní jsou jak muži, tak obzvláště ženy. Držme jim palce, ať si svoji úroveň stále drží.