Budovu bývalého kina čeká demoliceStará budova dobříšského kina je již dlouho v žalostném stavu, postupně chátrá a po nedávném požáru je její stav již neúnosný. Ruina, obklopená nepříliš udržovanou zelení, trápí obyvatele nejen svým vzhledem. Obtěžuje také tím, že se do jejího okolí stahuje problémová mládež, a co víc, že slouží nepřizpůsobivým osobám jako noclehárna.

Projekt knihovny se spolkovou činností je definitivně zastaven

Lokalita dlouho figurovala v plánech na výstavbu nové knihovny se spolkovou činností, avšak vedení města se nakonec letos rozhodlo přípravu tohoto projektu zastavit, a to výhradně z důvodu přílišné finanční náročnosti a nedostačujících možností dotačního spolufinancování.

„Rozhodnutí ukončit projekt nové knihovny se spolkovou činností nebylo snadné a předcházela mu velká debata. Jsme si ale vědomi toho, že jen tak nechat staré kino jeho osudu by byl krok zpět. Rozhodli jsme se tedy na základě platného demoličního výměru připravit projekt na odstranění staré budovy a revitalizaci lokality,“ potvrzuje místostarosta města Tomáš Vokurka.
Projektová dokumentace na odstranění budovy je již hotova, nyní město připravuje zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku. Realizace akce s názvem: „Demolice bývalého kina Dobříš a následná revitalizace pozemku“ je plánována na první polovinu roku 2021. Projekt byl zároveň v červnu 2020 přihlášen do výzvy„ Revitalizace území 2020“, kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve svém programu Národní dotace. Výsledky dotační výzvy budou známy na podzim 2020, a pokud město se svou žádostí uspěje, dotace pokryje až 60 % všech způsobilých výdajů.

Na místě stávajícího kina vznikne nový park

Celkový předpokládaný rozpočet projektu činí 9,5 mil. Kč. Tato částka pokryje odborné odstranění staré budovy a všech konstrukčních prvků, likvidaci veškerého vzniklého odpadu i vznik nového parku s lavičkami a výsadbou zeleně. Dojde k výsevu nových trávníků, úpravě stávajících stromů a výsadbě květinových záhonů. Přes pozemek povedou mlatové cesty, které se ve středu pozemku budou křížit a vznikne zde potkávací plocha s lavičkami. Pro aktivní odpočinek bude lidem sloužit hřiště na pétanque.
„Pokud bychom získali dotaci, určitě by nám to pomohlo především z rozpočtového hlediska. Projekt se však chystáme zrealizovat i bez ní, protože jsme přesvědčeni, že odstraněním této ruiny a výstavbou nového parku vyřešíme dlouhodobý problém, který trápí širší centrum města a po jehož řešení občané opakovaně volají,“ dodává místostarosta Tomáš Vokurka.


Na místě stávající budovy kina vznikne nový park
– náhled od dětského hřiště

Zpracováno redakcí
Zdroj foto: Město Dobříš

 Předchozí článekÚpravy místní komunikace v ulice Plk. B. Petroviče, Dobříš – pátý rok v udržitelnosti
Další článekMěsto Dobříš má nový tržní řád