Barokní sloup sv. TeklyOkrašlovací spolek města Dobříš dlouhodobě pečuje o veřejná prostranství v našem městě. V minulém čísle jsem psal o našem záměru realizovat v tomto roce parkovou úpravu okolo sochy svatého Jana Nepomuckého na náměstí Svobody a obnovu tohoto místa.

Naším druhým dlouholetým cílem vždy bylo nechat znovu postavit barokní sloup svaté Tekly, který stával u křižovatky v Lipkách směrem na Rybníky, ale vytrvale se na něj nedostávalo času. V letošním roce bychom tento úkol strašně rádi splnili a snad by bylo i v našich silách jej zrealizovat.

Tento projekt vždy stál na tom, že jsme k rekonstrukci chtěli využít hlavně odpadové cihly, tedy stavební materiál, který byl již jednou použit a lze jej získat během demolice domu. Ke konci minulého roku jsme byli jen kousek od toho, abychom tyto cihly konečně získali, ale dozvěděli jsme se o tom vcelku pozdě, a hlavně se nám nedostávalo místa, kam bychom tyto cihly uložili. Letos je však naděje, protože takovou plochu konečně máme, a snad by se nám podařilo tuto věc uskutečnit, pokud podpoříte náš projekt ve 3. ročníku participativního rozpočtu „Tvoříme Dobříš 2021“. Je v našem plánu se na stavbě v co největší míře podílet, a tím snížit případně další náklady, a pokud by se chtěl někdo takto zbavit použitých cihel z nějakého bouraného domu, ozvěte se nám. Za spolek se aktuálně pokusíme usilovat o darování použitelných cihel po demolici budovy bývalého kina.

Jenom pro úplnost, původní barokní sloup zde stál někdy od roku 1721, kdy tu byl umístěn jako pomník morovému hřbitovu, který na stejném místě vznikl po epidemii. Na tomto hřbitově byli vesměs pohřbíváni panští zaměstnanci tehdejšího vlastníka panství, rodu Mansfeldů. Sloup byl úmyslně poražen nákladním autem v padesátých letech a jeho části okamžitě naloženy a odvezeny neznámo kam.
Obnova sloupu se řadí k našim aktivitám, které jsou spojeny s obnovou drobných památek, jako je naše snaha o obnovu židovského pomníku, který připomíná padlé z 1. světové války, anebo o vrácení sochy svatého Jana Nepomuckého na historický most na Pilském potoce. Naše snahy byly již jednou korunovány úspěchem, když se nám v roce 2009 podařilo ve spolupráci s firmou Energon obnovit kříž u svatého Rocha, který se nachází ve směru ke Svatému Poli. Doufáme, že nás v našem snažení podpoříte.

Petr Kadlec, předseda Okrašlovacího spolku
města Dobříš, plechhammer@seznam.cz

Reklama

Předchozí článekMateřské školy města Dobříš z pohledu místostarostky města Dagmar Mášové
Další článekKnihovna: