Vzpomínejme, když pečujeme



Ve čtvrtek 11. května 2017 se v Městské knihovně Dobříš uskutečnil seminář s názvem „Probouzíme vzpomínky aneb Úvod do reminiscence“. Seminář se konal v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální – podpora domácích pečovatelů, který na Dobříšsku realizuje Centrum pro komunitní práci střední Čechy.

Tématem setkání byla metoda reminiscence, kterou účastníkům poutavě představila Hana Janečková, vyučující na Karlově univerzitě a spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti.

Metoda reminiscence je založena na práci se vzpomínkami a využívá se zejména v terapeutické práci se seniory, včetně osob, které trpí demencí. Hana Janečková učí sociální pracovníky, jak tuto metodu správ ně používat.

Zároveň pracuje s rodinami, které dlouhodobě pečují o blízkého člověka s demencí, nemusí vždy jít o seniora.
Reminiscenční práce vychází z toho, že vzpomínky jsou běžnou součástí života každého z nás. Díky nim si potvrzujeme vlastní identitu, utváříme si kontinuitu svého života, vyrovnáváme se s ním. Vzpomínky si můžeme navzájem vyprávět, můžeme je zachycovat formou deníků, vybavovat si je při prohlížení starých fotografií.

V rámci reminiscenčních kurzů se rodiny učí, jak cíleně se vzpomínkami svých blízkých pracovat. Mohou například vytvářet tzv. vzpomínkové krabičky, které společně s babičkou nebo dědečkem naplní věcmi z jejich života, které měli rádi a mají k nim vztah. Cílem reminiscence je podpořit aktivitu seniorů a současně posílit a inspirovat pečující rodiny tak, aby mohly při náročné péči prožívat i radostné chvíle se svými blízkými.

Petra Klvačová



Předchozí článekPíšeme knížky
Další článekSOU Hluboš mobilitou svých žáků zvyšuje jejich znalosti a kompetence