Předvánoční čas v 2. ZŠ DobříšS blížícími se vánočními svátky probíhala v 2. ZŠ Dobříš nejen výuka, ale také přišel čas na tradiční tematické akce spojené s tímto obdobím.

V úterý 5. prosince navštívil areál školy čert, anděl a Mikuláš. A bylo jich hned několik! Žáci 9. ročníků si totiž pro ostatní děti připravili čertovský program. Mladší děti měly připravené různé básničky či písničky, za které obdržely od Mikuláše malou sladkost. Celý školní den si děti velice užily, jelikož neustále hledaly, kde by se mohl objevit především čert, ze kterého měly trochu obavy, ale zároveň se na něj velice těšily.

Žáci 3.A a 3.C ve čtvrtek 7. prosince vyrazili na výlet do Prahy. Jejich cílem bylo Stavovské divadlo a operní představení LouTkáček. Ještě před zahájením programu měly děti možnost podívat se na vánoční čas v našem hlavním městě. Děti si prohlédly Staroměstský orloj a také poblíž stojící tradiční vánoční strom. Poté již přišlo na řadu představení LouTkáček, kde vedle hudby a zpěvu nechyběl ani tanec, pantomima, akrobacie a samozřejmě loutky.

Následující týden v pondělí navštívil 2. ZŠ Dobříš profesionální sklář Ladislav Svoboda se svým programem Sklář ve škole. Děti měly možnost poslechnout si historii sklářství nejen v České republice, ale také ve všech okolních zemích. Po přednášce přišlo ale pro děti na řadu to nejdůležitější! Každý žák si zkusil sám vyfouknout vlastní skleněnou vánoční ozdobu, kterou si poté vložil do vlastnoručně namalované krabičky. Mezi dětmi bylo cítit veliké nadšení a radost z toho, že mají pro své rodiče pod stromeček dárek.

Bc. Tomáš Větrovský


Energie – budoucnost lidstva

Jak funguje větrná, solární, vodní a jaderná elektrárna? Jsou bezemisní zdroje opravdu bezemisní? Jak je na tom Česká republika, bude mít dostatek zdrojů na pokrytí energetických nároků? Co všechno je radioaktivní? A kdy konečně energii zajistí jaderná fúze? Na vše již žáci znají odpovědi.

V pátek 1. prosince se žáci ze tříd 8.B a 8.D zúčastnili besedy s názvem „Energie – budoucnost lidstva“, kterou zajišťovala Skupina ČEZ. Během ní se společně se dvěma přednášejícími snažili nalézt odpovědi na několik náročných otázek. Zkoumali, zda je možné dosáhnout zvýšení životní úrovně bez nárůstu spotřeby energie, a přemýšleli o dostupných zdrojích energie pro lidskou populaci. Zajímali se také o to, jak zajistit energii pro Českou republiku v budoucnu vzhledem k faktu, že jaderná elektrárna Temelín je v polovině svého provozního cyklu.

Během setkání se také dozvěděli, že i takzvané bezemisní zdroje energie nenesou nulové dopady na životní prostředí; jejich výroba a likvidace mohou být náročné. Což navodilo otázku, kdy má smysl masově zavádět elektromobily v naší republice. Diskutovali jsme také, zda se dožijeme doby, kdy bude energetika závislá na jaderné fúzi.

Beseda byla velmi zajímavá a obohacená praktickými příklady a vysvětlením fungování jednotlivých typů bezemisních elektráren. Věřím, že si žáci uvědomili, že oblast energetiky pro ně může představovat jistou pracovní perspektivu do budoucna.

Ing. Veronika Novotná


Školní družina na 2. ZŠ Dobříš

Po vzoru známé soutěže Česko Slovensko má talent jsme v naší družině uspořádali soutěž Naše družina má talent.

Děti si dva týdny dopředu připravovaly, co by mohly ukázat – v čem jsou šikovné. Nejčastěji to bylo zpívání nebo cvičení. Některé děti zkoušely napodobit známé zpěváky, jiné předvedly gymnastickou sestavu nebo zahrály na hudební nástroj. Menší děti se spontánně zapojily téměř všechny, ale některé starší děti se už trochu styděly a ani diplom a sladká odměna je k vystoupení nezlákaly.

Eva Pletichová, ŠDPředchozí článekZávěr roku 2023 na ZŠ Dobříš Lidická
Další článekZprávy ze ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35