Měsíc čtenářů v knihovně  • S ohledem na mimořádné opatření státu v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace, onemocnění COVID-19, je třeba konání akcí vždy ověřit u pořadatele.

Milí čtenáři a návštěvníci knihovny, měsíc čtenářů je tady a my ho bereme jako výzvu, že v březnu by u nás ani jediný z vás neměl být nespokojen. Uděláme pro to, co budeme moci. Nové knihy, audioknihy i programy jsou pro vás připraveny:

Tibetský obchůdek v knihovně – po celý měsíc

Knihy, odznáčky, samolepky, modlitební praporky, velké prapory… V knihovně i na radnici bude prapor viset – nechcete si ho vyvěsit i vy a říci tak své vlastní malé NE okupaci Tibetu? Koupí tohoto zboží podpoříte neziskovou organizaci Lungta, která se v naší republice dlouhodobě věnuje podpoře tibetské kultury.

Výtvarná dílna s Jíťou: Svícen z východu – pondělí 2. 3. od 12 do 17 hodin

Orientální svícen dodá šedým podvečerům hřejivé teplo! Vstup volný, materiál zdarma a Jíťa jako vždy v dobré náladě!

Malá dobříšská univerzita: Kosmonautika převážně nevážně – čtvrtek 5. 3. od 17.00

Co dělají kosmonauti, když se řídicí středisko nedívá? Létat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání – ale i při velkém množství práce si kosmonauti musejí najít čas na jídlo, spánek a relaxaci. Jak si kosmonauti připravují oběd, jak se myjí a chodí na záchod, a jak se kosmonautům ve vesmíru spí? A je v kosmu místo třeba i na sex? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České astronomické společnosti společně s Krtečkem, který byl v roce 2011 šestnáct dní s americkým astronautem Andrewem Feustelem na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Vstupné 60 Kč; káva / čaj v ceně.

Božena Němcová bojující i milující – úterý 10. 3. od 18.00

Monodrama Stanislavy Hoškové o životě naší slavné spisovatelky se u nás před lety setkalo s velkým diváckým ohlasem. Rádi vám ho proto v roce dvoustého výročí narození Boženy Němcové nabídneme znovu. Vstupné 50 Kč.

Můj přítel knihovna – sobota 14. 3. od 16.00

Program s hudbou, čtením, divadlem, výtvarnou dílnou a domácím občerstvením – pouze pro Přátele knihovny a jejich hosty, a to zdarma. Výhod programu „Přátelé knihovny“ využívá již víc než jedenáct stovek čtenářů naší knihovny, chcete se přidat?

Staňte se přítelem knihovny

Čtenářům naší knihovny nabízíme zdarma členství v programu, který přináší tyto výhody:
1. pravidelné upozornění na programy a akce knihovny a přednostní pozvání na ně;
2. zvýhodněný registrační poplatek pro rodiny;
3. speciální kulturně-společenský program jednou ročně (viz výše);
4. prostor pro upozornění na vaše občanské a kulturní aktivity.

Ručprčky – úterý 17. 3. od 17.00

Plete se vám háček v ruce? Zaháčkovali jste se u pletení ve fázi řetízku? Se vším vám s úsměvem, trpělivostí a zadarmo pomůže lektorka Lenka Kšanová. Základy háčkování, pletení, nové vzory a techniky, originální výrobky. Setkání jsou otevřená komukoli, bez předchozí domluvy; materiál a jehlice či háček s sebou! Pravidelně vždy druhé nebo třetí úterý v měsíci od 17.00 do 18.30.

Kino Knihovna: Kálačakra: Probuzení – úterý 17. 3. od 18.00

Dokumentární film režisérky Natalie Fuchs, 82 minut.
V pestrobarevném a životem pulzujícím prostředí Dharamsaly se čtyři jednotlivci z velmi odlišných prostředí dávají dohromady, aby společně čelili svým nejhlubším strachům z blížící se transformační síly iniciace Kálačakry, vedené dalajlamou a následované miliony lidí. Prostřednictvím tohoto filmu objevujeme dimenzi, kde se smrt setkává se životem, dimenzi, která člověka navždy změní. Film přináší divákovi hluboký vjem míru a vysílá krásné poselství do světa. Tento film promítáme v rámci festivalu Most pro Tibet, výtěžek z projekce podpoří projekt Voda pro Tibet. Vstupné 50 Kč.

Chvíle pro pohádku: O hloupých čertech a chytrém ševci – čtvrtek 19. 3. od 17.00


Chvíle pro pohádku – foto Svět

Dnes už pozapomenutý pohádkář Beneš Method Kulda má v letošním roce také dvousté výročí narození a Divadlo Knihovna vám ukáže, že tento moravský buditel, kněz, spisovatel a sběratel lidových písní a pohádek vás pobaví i v jednadvacátém století. Doporučujeme zejména pro děti od 5 do 10 let s doprovodem. Vstup volný.

Norské Lofoty – putování za polární září – úterý 24. 3. od 18.00


Norské Lofoty – foto L. Brychta

Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším přírodním pokladům Evropy. Poloha za severním polárním kruhem a vliv teplého Golfského proudu zde vytváří zcela unikátní prostředí. Vydejte se s cestovatelem a fotografem Lukášem Brychtou poznat tuto drsnou krajinu a především fenomén polární záře. Vstupné 50 Kč.

Noc s andersenem – pátek 27. 3. od 17.00

Bohatý program pro školní děti se spaním v knihovně. Hry, dílny, vycházka, čtení, bojovka… Kapacita akce je již bohužel vyčerpána.

Slam poetry na Kuklíku – sobota 28. 3. od 20.00

Je to možné? Slam poetry night na Dobříši již popáté… V lásce a umění je prý vše dovoleno, a o téhle poezii to platí dvojnásob. Dr. Filipitch, Pítro, Pan Šeblička, Dejv, Michel, Pogo, Jeník a Anna – každý úplně jiný. Mladé hvězdy, staří debutanti – všechno máme! Vtip, šmrnc, naléhavost, zběsilost… V pivnici Kuklík dnes nuda nebude! Děkujeme za spolupráci majitelům a provozovatelům pivnice Kuklík a Xaverovi!

Knihomrně start – pondělí 30. 3. od 10.00

Z dětí, kterým je předčítáno, vyrůstá většina čtenářů. A z dětských čtenářů vyrůstá většina jedničkářů! Program pro rodiče s dětmi od 0 do 4 let: rytmy, melodie, říkadla, divadelní, pohybové i společenské prvky. Cíl: zatraktivnit čtení a služby knihovny již nejmenším dětem, podpořit vyjadřovací i jiné schopnosti dítěte a pomoci dítěti vytvořit si dobrý vztah k českému jazyku.
Bezbariérový přístup, komfortní zázemí, vlídné zacházení. Pro nová knihomrňata je připraven malý dárek a průkazka do knihovny na rok zdarma.
Pokud se nám ozvete, nabídneme vám místo ve skupině stejně starých dětí – můžete však přijít i bez přihlášení ve výše oznámeném termínu.

Několik tváří Tibetu – výstava po celý březen

Velké barevné fotografie ze života Tibeťanů a k tomu navíc dva originální tibetské obleky!

Malá dobříšská univerzita: Island – čtvrtek 2. 4. od 17.00

Cestovatel a fotograf Petr Hricko je na Islandu už jako doma. Jeho vyprávění i promítání bude jistě stejně úchvatné jako výstava jeho fotografií u nás. Vstupné 60 Kč, káva / čaj v ceně.

Petr Hricko: Island – po celý duben

Výstava krásných barevných fotografií z ledové země, kde na jednom kilometru čtverečním žijí tři lidé a život je zde (díky tomu???) nejlepší na naší planetě.

Výtvarná dílna s Jíťou: Duhová vajíčka – pondělí 6. 4. od 12 do 17 hodin

Nedáte-li malovaný, dejte radši duhový! Jako vždy vstup volný, materiál zdarma.

Boží (jako) Božena – celostátní soutěž pro děti i dospělé o 12 000 korun!

Máte rádi pohádky Boženy Němcové, Babičku či jiné její dílo? Zaujal vás osud spisovatelky, jejíž tvorba zajímá čtenáře i v roce jejích dvoustých narozenin? Zúčastněte se celostátní soutěže – pište, malujte, sochejte, foťte, natočte video… Dopište pokračování vaší oblíbené pohádky, ilustrujte scénu z jakékoli povídky B. N., natočte blahopřání Boženě k narozeninám nebo třeba vyprávějte o své vlastní babičce. Jakékoli originální umělecké dílo inspirované Boženou Němcovou má šanci vyhrát až 3 000 Kč! Podrobná pravidla a přihláška v knihovně a na www.knihovnadobris.cz, uzávěrka je 30. 4. 2020.
Děkujeme za podporu firmě Bobcat DOOSAN!

Nevhodný knižní dárek? Nabídněte nám ho!

Nadělil vám Ježíšek, svatý Knihodal či přátelé knihu, která už se vám nevejde do police? Pošlete ji dál! Rádi rozšíříme fond knihovny o čtenářsky atraktivní tituly – a na oplátku vám nabídneme knihu dle vašeho vlastního výběru z našeho velkého knižního bazaru.

Milí čtenáři, užijte si svůj měsíc u nás, doma v pohodlném křesílku s knihou či kdekoli jinde a nezapomeňte, že jsme tu pro vás kromě čtvrtka každý den. Těšíme se na vás!

Romana Bodorová

Reklama

Předchozí článekJSEM LESEM – Lesní komunitní škola
Další článekExpediční kamera – přehlídka filmů – 12. 3.