Kulturní středisko Dobříš představuje program na únor 2024: Karneval, divadlo, výstavy a koncerty11. 2. Veselý karneval

Společenský sál KD Dobříš | 15.30 hod.
V dobříšském kulturáku se letos uskuteční už 3. ročník Veselého karnevalu pro celou rodinu. Animátoři, kteří tuto akci připravují, si opět dávají velmi záležet na celém programu, a tak se můžete těšit na živou hudbu, zábavné soutěže, hry pro malé i velké, bohatou tombolu, ale i oblíbené třpytivé tetování, cukrovou vatu, balónky a další dárky hlavně pro děti. Letošním velkým překvapením budou maskoti, kteří potěší jistě nejen děti.
Společenský sál KD, neděle 11. února 2024 od 15.30 hod. Vstupné: 180 Kč. Rezervace vstupenek na info@veselarodina.org (vstupné se platí až na místě a děti do 2 let mají vstup zdarma).

13. 2. Program na záchranu mužů (romantická komedie ze sexuologické laboratoře)

Společenský sál KD Dobříš | 19.30 hod.
Možná to nikdo neví, a nejspíš je to tak dobře, protože projekt je tajný. Jistá část vědecké veřejnosti se totiž domnívá, že muži melou z posledního. Že se na rozdíl od komunikativních a flexibilních žen do moderního světa nehodí, protože se mu nedokáží přizpůsobit. Muži mají čím dál míň možností se předvést nebo něco velkého vykonat. Jejich svaly a pěsti dnes zastupují všelijaké stroje. Severní i Jižní pól jsou dobyty – i vše ostatní na této planetě. Nikoho není třeba chránit před divokou zvěří, protože divoká zvěř neexistuje. Muži opouštějí své tradiční pozice. Některé indicie dokonce připouštějí, že degenerují. Propadají trudnomyslnosti a zmaru. A to je škoda. A tak vznikl tajný program na záchranu mužů. V Národním ústavu duševního zdraví v Klánovicích u Prahy jsou s ním nejdál. Pojďme se podívat do Sexuologické laboratoře SL2, jaké programy na záchranu mužů se jim zatím podařilo vyvinout. Napínavá komedie s překvapivým koncem.
Hrají: Roman Zach a Eva Leimbergerová
Scénář a režie: Luboš Balák, dramaturgie: Adéla Vondráková, výtvarná spolupráce: Andrea Králová. Divadlo Komediograf. Délka představení 80 minut.
Společenský sál KD Dobříš, úterý 13. února 2024 od 19.30 hod.
Vstupenky na divadelní představení si můžete zakoupit v předprodeji od pondělí 18. prosince v Informačním středisku Dobříš. Vstupné: 390 Kč. V informačním středisku můžete také rezervovat na tel. čísle: 318 523 422, musíte však vstupenky vyzvednout do 5 pracovních dnů. Nelze platit kartou.

15. 2. Vernisáž výstavy – Vladimír Větrovský

Výstavní sál KD Dobříš | 18 hod.
Vladimír Větrovský se vrací do Dobříše. Ve výstavních prostorách Kulturního domu v Dobříši se od 15. února 2024 bude konat výstava obrazů, soch a instalací Vladimíra Větrovského. Výstava nese název Mraveniště a představuje tvorbu tohoto významného českého malíře, sochaře a vizuálního umělce. Vladimír Větrovský se touto výstavou po letech symbolicky vrací do svého rodného kraje. Autor se narodil v Příbrami v roce 1977 a vyrostl v Mníšku pod Brdy. Poté odešel studovat Střední umělecko-průmyslovou školu do Turnova. Studoval na DAMU, obor scénografie, aby poté diplomoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malby pod vedením Michaela Rittsteina. Kromě malířství se Vladimír Větrovský věnuje také sochařství a prostorovým scénografickým instalacím a výtvarným realizacím pro film a divadlo. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých i veřejných sbírkách.
Větrovský patří k výrazným osobnostem české výtvarné scény. Jeho díla jsou charakteristická suverénním malířským gestem a výraznou barevností. Výstava v Dobříši představuje výběr z Větrovského tvorby za posledních několik let a je rozdělena do několika částí. První část je věnována obrazům, které se věnují především krajině a vztahu k abstraktní malbě. Umělec zde pracuje s vlastním metafyzickým vnímáním reálného světa a jeho díla balancují na hranici mezi figurací a abstrakcí. Druhá část výstavy je věnována sochám a instalacím. Větrovský se v této oblasti zaměřuje na prostorové objekty, v nichž vytváří spojnice mezi prostorem, hmotou a malbou. Sochy jsou vyrobeny z různých materiálů včetně dřeva, kovu a pálené hlíny. Ve třetí části uvidíte ukázku z realizací historických replik obrazů realizovaných pro filmové produkce, kde autor tím, že je vystavuje vedle svých volných prací, vzdává hold mistrům 18. a 19. století.
Kromě obrazů, soch a instalací bude součástí výstavy také prezentace připravovaného rozšíření projektu Mraveniště v Písku, jehož vernisáž se téměř překrývá s výstavou v Dobříši. Projekt Mraveniště je inspirován životem a prací mravenců. Větrovský v písecké galerii Sladovna vytvořil gigantickou instalaci, která návštěvníky vtahuje do fantaskního světa mravenců a umožní jim tak zažít jejich svět na vlastní kůži. Tento projekt je interaktivní instalací nejen pro děti, která bude znovuotevřena v galerii Sladovna v Písku 22. února 2024.
Vernisáž výstavy ve čtvrtek 15. února 2024 od 18 hod. Výstavní sál KD Dobříš. Výstava potrvá do neděle 17. března 2024. Otevřeno: po–čt 8.30–16 hod., ne 14–16 hod. Vstup zdarma!

16. 2. Za Vším hledej ženu – koncert, harfa

Zrcadlový sál zámku Dobříš | 19.30 hod. 
Umělecký přednes – Valérie Zawadská, mezzosoprán – Pavla Švestková, harfa – Roxana Hädler.
Koncert literárně-hudební, kde se prolínají písně a verše o ženách všech povah, půvabů a věkových kategorií. Lyricky opěvují či nastavují zrcadlo ženě mírné i marnivé, krásné, mladé i dámě již nahlodané zubem času. Žena je, byla a bude věčnou inspirací malířů, básníků, skladatelů a fotografů.
Jako nejsou dvě jablka stejná, nejsou stejné ani dvě ženy a každá v publiku se jistě v určitých chvílích pousměje, protože z veršů a písní pozná, že se zpívá o ní. S lehkou nadsázkou, humorem i vášní a nostalgií věnujeme tématu žena tento koncert. Valérie Zawadská je nejen skvělou herečkou, ale též brilantní recitátorkou, která svým přednesem dává veršům osobitý ráz a půvab.
Mezzosopranistka Pavla Švestková spolu s harfenistkou Roxanou Hädler vypráví za pomoci hudby další příběhy žen, které jsou, byly a budou věčnou inspirací.
Uslyšíte písně Antonína Dvořáka, Giulia Cacciniho, W. A. Mozarta, Bohuslava Martinů, Smetanovu Vltavu v úpravě pro harfu, Svit Luny Clauda Debussyho a další. Zazní poezie J. Seiferta, T. Corbiera, S. K. Neumanna, F. Villona a dalších.
Vstupenky na představení si můžete zakoupit v předprodeji od pondělí 15. ledna v Informačním středisku Dobříš. Vstupné: 200, 250, 300 Kč. Vstupenky si můžete v informačním středisku také rezervovat na tel. čísle: 318 523 422, musíte však vstupenky vyzvednout do 5 pracovních dnů. Nelze platit kartou.

21. 2. Kino na kolečkách

Společenský sál KD Dobříš | 17.30 hod.
Nerozlučná dvojka (The Inseparables) – Přátelství je to největší dobrodružství. Když ve starém divadle v Central Parku zhasnou světla, teprve pak všechny loutky doopravdy ožívají. Mezi nimi i dobrácký rytíř Don, kterého už nebaví pořád dokola hrát blázna. Sní o tom, že se stane skutečným hrdinou! Jednoho dne sebere odvahu žít svůj vlastní život a vydává se objevit velký svět. V parku mu náhodou zkříží cestu DJ Doggy Dog, opuštěný plyšák, který se chce stát rapperskou hvězdou. To, že je Doggie tak trochu strašpytel, který neustále opakuje předem nahrané fráze, přece nemůže být překážkou. V očích Dona určitě ne! Každý totiž může změnit své sny ve skutečnost, když se nevzdá. A na dva čerstvé kamarády čeká za branami parku mnohem větší dobrodružství, než o jakém kdy snili! Od scenáristů Toy Story: Příběh hraček přichází napínavý rodinný příběh o tom, že přátelství je tím největším dobrodružstvím v životě a i ty nejmenší postavy mohou hrát hrdinské role. Režie: Jérémie Degruson. Animovaný dobrodružný příběh.
„Nerozlučná dvojka” od 17.30 hod. Vstupné: 120 Kč na místě, bez rezervace. Pokladna otevřena od 16.30 hod.

23. 2. STO ZVÍŘAT – koncert

Společenský sál KD Dobříš | 20.30 hod.
Turné s názvem 99 zvířat na turné k 34 letům existence kapely, kde představíme nové album a společně vzpomeneme na Honzu.
Kapela vznikla v roce 1990 ze studentského rock’n’roll bandu Matěj Čech a představila se pražskému publiku podzimním dvojkoncertem v Malostranské besedě v Praze. Dosud vydala 12 alb, zatím poslední „30 let testováno na lidech“ vyšlo v roce 2020. Kapela odehrála na dva a půl tisíce koncertů u nás, v USA, v Německu, ve Francii, Švýcarsku, Belgii a Lucembursku. Nejsledovanějším klipem na YouTube je píseň Nikdy nic nebylo, která má nejméně přes 8 milionů zhlédnutí. Mezi zakládající členy patřil spolu se zpěvačkou Janou Jelínkovou a textařem Tomášem Belkem i zpěvák Honza Kalina, který zemřel na následky nemoci nečekaně 18. srpna 2023. Nicméně kapela se těší na dobříšské publikum tak jako v začátcích a doufáme, že si jejich koncert nenecháte ujít.
Společenský sál KD, pátek 23. února 2024 od 20.30 hod. Vstupné: 350 Kč (předprodej trafika U Davida, Dobříš); 390 Kč (on-line prodej na GoOut a na místě). Předprodej zahájen 4. prosince 2023.

29. 2. Honza Chobotnice Bašta – promítání a vyprávění z výpravy na Yukon

Společenský sál KD Dobříš | 18.00 hod.
Jan Bašta se narodil zhruba ve třetí čtvrtině minulého století v umělecké rodině v Praze. Po studiu oboru scénografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze pracoval jako kašér ve výrobě divadelních kulis. Dobříšsko, respektive celou oblast na jih od Prahy navštěvoval velmi často jako výletník nebo amatérský rýžovník zlata. Po přistěhování na Dobříšsko se krom práce ve výrobě atypických dekorací pro film a další obory věnuje závodní kanoistice na amatérské úrovni. A také amatérskému hraní hudby, kdy z okruhu setkávání muzikantů vyklíčil nápad výpravy do země zaslíbené dobrodruhům a hrdinům knih Jacka Londona – na Yukon.
Společenský sál KD Dobříš, čtvrtek 29. února 2024 od 18 hod. Vstupné 50 Kč na místě.

Připravujeme na březen

14. 3. Kino
15. 3. Jarní ples města Dobříš
17. 3. Divadlo pro děti – Ronja, dcera loupežníka
22. 3. ROZÁLIE – one woman show
24. 3. Vernisáž – Miro Pogran
Veškeré podrobné informace i změny vždy na stránkách www.kddobris.cz, Fb a plakátech.
Prosím sledujte naše aktuality.
Veronika Guttenbergová


Předchozí článekPřijměte pozvání na 2. ročník cyklu cestopisných besed s názvem Naši našim
Další článekDruhý ročník dětského divadelního festivalu základních škol School Fest